Teeme selgeks: milliste sümptomitega algavad tuulerõuged ja kas briljantrohelist tasub kasutada?

Läbi aegade on tuulerõugete ville ravitud briljantrohelisega. See ei ole ka täna vale, aga võimalike ravimite valik on tänapäeval palju laiem.Foto: Depositphotos

Tuulerõuged on üks levinum täpihaigus, mille põhjustaja kuulub herpesviiruste perekonda. Revali Raeapteegi juhata ja proviisor Triinu Entsik-Grünberg jagab nõuandeid tuulerõugete raviks ning selgitab oma laste näitel, kuidas vaktsineerimine aitab.

Tekst: Revali Raeapteegi juhata ja proviisor Triinu Entsik-Grünberg

Tuulerõuged levivad põhiliselt piisknakkuse teel, aga ka kokkupuutel villidega, mida see haigus põhjustab. Nakatumine toimub tavaliselt viirusekandjaga samas ruumis viibimisel, aga see võib kanduda ka naaberruumidesse.

Tuulerõuged on väga nakkav haigus. Kui peres ilmneb haigusjuhtum, on väga suur tõenäosus, et haigestuvad ka teised vastuvõtlikud pereliikmed. Viirusele vastuvõtlikumad ja teatud mõttes riskirühm on kuni 10-aastased lapsed.

Tekkiv lööve põhjustab tugevat sügelust

Tuulerõuged algavad kerge nohu, kurgukipituse ning palavikuga. 1–2 päeva pärast tekib sõlmelis-villine lööve ja palavik tõuseb. Lööve võib avalduda erinevalt, ka täppide arv võib lastel ja täiskasvanutel erineda: täiskasvanul võib neid tekkida üle 500, väikelastel võib ilmneda ka vaid mõni üksik täpike.

Lööve algab tavaliselt peanahalt ja levib mööda nägu ning kaela ebakorrapäraselt üle kogu keha. Tuulerõugevillid võivad tekkida ka silma-, suu- või genitaalide limaskestale. Peopesadele ja jalataldadele täpid ei levi. Tekkiv lööve põhjustab tugevat sügelust ja tekitab ennekõike lastele suurt ebamugavust ning öiseid unehäireid. Kui kiusatusele järele anda ja ville sügada, võib see tüsistusena põhjustada naha sekundaarset bakteriaalset nakkust. Tuulerõugete tüsistusena võib välja kujuneda kopsupõletik, raskematel juhtudel ka entsefaliit ehk äge ajupõletik.

Tuulerõugetesse nakatunud inimene on nakkusohtlik 1–2 päeva enne lööbe tekkimist kuni kõikide villide lõhkemisest tekkinud haavandite koorikuga kattumiseni. Koorik eemaldub üldjuhul 5–7 päeva pärast lööbe tekkimist. Tuulerõugete vastu vaktsineeritutel ei pruugi lööbekolded koorikutega kattuda ja nad on nakkusohtlikud veel kuni ööpäev pärast viimaste villikollete tekkimist.

Vaktsineerimine päriselt ka aitab

Tuulerõugete vältimiseks on ainus tõhus ja ülimalt soovitatav viis vaktsineerimine. Paljudes riikides kuulub see riiklikku vaktsineerimiskavasse. Lapsi vaktsineeritakse 12. elukuul ja kuni 12-aastastel lastel piisab eluaegse immuunsuse saavutamiseks ühest doosist. Vanematel lastel läheb vaja 2 kaitsepookimist, mis tehakse 4–8-nädalase vahega.

Minu isiklik kogemus kahe lapsega näitas, et kui vaktsineeritud laps nakatus tuulerõugetesse, siis hommikul tekkinud vähesed villid olid õhtuks juba kuivanud ja järgmisel päeval ei oleks haigust nagu olnudki. Teisel lapsel, kes ei olnud veel vaktsineeritud, kulges haigus tunduvalt raskemalt ja pikemalt. Neljapäevasele kõrgele palavikule lisandusid villid üle keha, mis sügelesid ja valutasid hirmsasti.

Läbi aegade on tuulerõugete sümptomeid ehk ville ravitud briljantrohelisega. See ei ole ka täna vale, kuna aitab sügelust vähendada ja juurde tekkinud täppe on lihtsam tuvastada, aga võimalike ravimite valik on tänapäeval palju laiem. Uued vahu kujul ravimid sisaldavad teepuuõli ja leevendavad sügelust väga tõhusalt. Kui sügelustunne siiski järele ei anna, on igati asjakohane kasutada lisaks allergiaravimeid.

Tuulerõugete läbipõdemisel omandab organism selle vastu eluaegse immuunsuse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.