Terapeut annab nõu: kuidas valmistuda erivajadustega lapse esimeseks koolipäevaks?

Abivahendikeskuse terapeudi Helena Lõune soovitab enne kooliaasta algust läbi käia lapse teekond kodust kooli ja koolis sees.Foto: Invaru

Kõikidele lastele ei piisa koolitee alustamiseks vaid uuest seljakotist ja kingapaarist. Igal aastal läheb kooli kümneid liikumisraskuse või -puudega lapsi, kes lisaks tavapärastele koolitarvetele vajavad teistsuguseid abivahendeid, et ka neil oleks helge ja muretu koolielu.

Abivahendikeskuse terapeudi Helena Lõune sõnul vajavad koolis abivahendeid lapsed, kes ei ole tervislikust seisundist tulenevalt võimelised iseseisvalt liikuma või vajavad pikemate vahemaade läbimiseks abivahendi tuge. Samuti on olemas abivahendid lastele, kes vajavad istumistasakaalu saavutamiseks ja sälitamiseks toetust.

“Kui laps läheb esimesse klassi, siis esimesena tuleks enne kooliaasta algust läbi käia tema teekond kodust kooli ja koolis sees,” ütleb Lõune ja lisab, et läbitava vahemaa pikkus, trepid, kaldteed ja näiteks ka söökla teeninduslett on lapse heaolu silmas pidades olulised aspektid, mida tuleks arvesse võtta. “Paljud koolid ja lasteaiad on juba ratastooli-sõbralikud ning liikumisraskustega lapse jaoks kergesti läbitavad, kuid alati on hea lapse teekond ka praktikas läbi teha – ainult nii saab teada, mis lapsele tegelikult kõige enam raskust valmistab ja kuidas seda raskust saaks leevendada.”

Invaru abivahenditekeskus töötav Lõune ütleb, et enamasti pöörduvad nende poole lapsevanemad, kes vajavad oma lapsele transpordi- või liikumisabivahendit. Samuti on üsna levinud eriistmed, mis aitavad lapsel ennast klassiruumis mugavalt tunda ning pakuvad tavapärasest toolist rohkem tuge. “Laps võib vajada ka seisulauda, kuna sageli toimuvad õppeasutuses teraapiad koos sealse füsioterapeudiga.”

Seepärast soovitab terapeut vanematel oma lapse vajadused läbi mõelda ja miks mitte ka kooliga nõu pidada. “Lapse ja tema vanematega kohtudes uurin neilt näiteks, kas abivahendit kasutatakse õues või sees – kas seda on vaja igapäevaselt transportida ja kuidas see transport toimub. Vanemad ei oska alati neile küsimustele kohe vastata, kuna nad pole sellele nii detailselt mõelnud.” Lõune hinnangul on ka koolide abipersonal ja tugispetsialistid reeglina valmis koos lapsevanematega kaasa mõtlema ja arutama – seda enam, et koolipäeval aitab õpetaja või tugiisik. “See on oluline, et õppeasutuse personal, kes kasutab koos lapsega abivahendit, oleks teadlik, kuidas seda teha.”

Abivahendi valimiseks varu aega

“Kõiki abivahendeid ei pea ilmtingimata ostma,” tuletab terapeut lapsevanematele meelde. Ta annab nõu abivahendi ostuga mitte liialt kiirustada, sest tihti on võimalik seda eelnevalt üürida. “Abivahendi üürimine on mugav ja soodne ja seeläbi saab välja selgitada, kas valitud abivahend ka tegelikult lapsele sobib. Lapsed kasvavad kiiresti ning nende abivahendivajadus võib samuti kiirelt muutuda,” märgib Lõune. Ta lisab, et kõik üüritavad vahendid läbivad enne nii-öelda uuele ringile minekut põhjaliku hoolduse.

Invaru terapeut selgitab, et sageli ei tea lapsevanemad ka seda, et terapeudid ja abivahendite tehnikud on valmis külastama peresid nende enda kodus, lasteaias, koolis või päevakeskuses üle kogu Eesti. Terapeudid võtavad kaasa sobivad abivahendid ning nii laps kui ka pere saavad neid kohapeal proovida.

“Terapeudi ja tehniku abiga kohandatakse abivahendi mõõtmed vastavalt lapse vajadustele ning samuti õpetatakse peredele, kuidas seda õigesti kasutada. Abivahendi väljastamisel õpetame seda kasutama ning hooldama, sest vaid nii on abivahendist lapsele ja tema lähedastele kõige rohkem kasu,” selgitab Lõune. Ta lisab, et see, kas sobiv abivahendi saab kohe üürilaost kätte, või tuleb see tellida, selgub proovimise käigus.

Kuigi uus kooliaasta on juba ukse ees, soovitab terapeut abivahendi otsimiseks kindlasti aega varuda, sest kogu protsess võtab omajagu aega. Laste abivahendeid saab soetada riigi soodustusega, kuid soodustuse saamiseks tuleb abivahendikeskusesse tulles kaasa võtta abivahendi tõend. Mõnikord peavad vanemad terapeudi sõnul arvestama erimenetlusega, mis nõuab lisaaega.

“Erimenetlus on vajalik näiteks siis, kui soovitakse üürida samaaegselt mitut sama abivahendit riigi soodustusega või üürida üht abivahendit suurema riigipoolse soodustusega.” selgitab Lõune. Kuigi erimenetlus võib tunduda keeruline ja aeganõudev, rahustab terapeut, et muretsemiseks pole põhjust. “Nii sotsiaalkindlustusameti spetsialistid kui ka meie terapeudid juhendavad ja nõustavad vanemaid kogu protsessi vältel,” julgustab Lõune.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.