Euroopa riigid on liikumas ainult elektroonilise patsiendi infolehe suunas. Mitmed riigid on loonud vastavad portaalid elektroonilise ravimiinfo kättesaadavaks tegemiseks ning mugavamaks kasutamiseks nii patsiendile kui tervishoiutöötajale. Lisaks võimalusele kuvada kõige värskem teave ravimi kohta on elektroonilisel infolehel ka muid eeliseid, näiteks mugav ja kiire tekstiotsing märksõnade järgi, võimalus teksti suurendada või kohandada nägemisraskustega inimeste jaoks, ja see on leitav ka siis, kui ravimikarpi ning selles olevat paberinfolehte ei ole alles või kohe käepärast.
Eesti alustas 2022. aastal katseprojektiga, kus Eesti, Läti ja Leedu ravimiametite, Eesti Haiglaapteekrite Seltsi ja müügiloahoidjate koostöös hinnati, kas trükitud pakendi infolehest loobumine haiglaravimite puhul mõjutab ravimiinfo kättesaadavust ja ravimi ohutut kasutamist. Projekti teises etapis, 2024. aasta alguses kaasati projekti ravimid, mida ostetakse apteegist, kuid mida manustab tervishoiutöötaja, kes ka nõustab patsienti. Paberinfoleheta ravimipakendeid on esialgu mõnikümmend, kuid pikemas perspektiivis hinnatakse Euroopa Liidus võimalusi e-infolehele täielikult üleminekuks.
„Hea on näha, et paberinfolehe puudumise korral ravimipakist pöörduks enamik inimesi siiski informatsiooni saamiseks kuhugi või kellegi poole. Vaid 7% on vastanud, et nad ei tee midagi. Väga kõrge osakaal (61%) on neid, kes pöörduksid sel puhul ravimi kohta info saamiseks internetti. Siin on aga oluline elanikkonda ikka ja jälle teavitada, mis on usaldusväärsed infoallikad ravimite kohta internetis – need on Eesti ravimiregister (ravimiregister.ee), ja Terviseportaal,“ selgitas Ammon.
Uuringu käigus uuriti ka, mida pakendis olevate paberist infolehtedega tehakse: eestikeelsetest vastajatest hoiavad paberinfolehte pakendi avamisel alles 59% vastajatest ning iga kolmas (34%) viskab ära. Sealjuures viskavad mehed paberinfolehe suurema tõenäosusega ära kui naised.
Venekeelsetest vastajatest hoiavad paberinfolehte pakendi avamisel alles pooled (50%) ning ligi pooled (46%) viskavad ära. „Kuna Eestis müüdavad ravimipakendid üldjuhul venekeelset ravimiinfot ei sisalda, on venekeelne elanikkond harjunud digitaalselt infot otsima ja tarbima,“ selgitas Ammon.
Vanuseliselt hoiab alla 50-aastastest kaks vastajat kolmest (66%) paberinfolehte alles. Samas 50-aastastest ja vanematest vastajatest hoiavad paberinfolehte alles vähem kui pooled (46%).
„Vastanutest oli suur osakaal neid, kes hoiavad infolehe alles, just keskealiste inimeste seas – see on väga hea ja näitab, et inimesed väärtustavad infolehte kui sellist. Uuringus oli võimalus ka täpsustada oma valikut ning paljud vastasid, et paberinfolehte hoitakse alles juhul, kui ravim on uus. Kui ravimit on kasutatud ka varem, visatakse paberinfoleht ära. Ka see on loogiline tulemus ning näitab, et Eesti inimesed on üldiselt vastutustundlikud ravimitarbijad,“ lisas Ammon.