Eestis rahastatakse Haldre hinnangul kehavälist viljastamist piisavalt, samuti on teenusele hea ligipääs ja kehavälist viljastamist soosib üldjoontes ka seadusandlus. Teisest küljest kogutakse Eestis andmeid puudulikult ja seetõttu pole ka vastuseid paljudele olulistele küsimustele. Haldre ja enamiku ta kolleegide hinnangul on vaja asutada riiklik viljatusravi ja sugurakkude doonorite register, sarnaselt teistele meditsiiniregistritele.
Usaldusväärsete andmebaaside olemasolu on viljatusraviga tegelemise loomulik ja vältimatu osa ning moraalne kohustus. 2022. aasta jaanuaris avaldas valdkonna juhtiv organisatsioon Euroopa Inimreproduktsiooni ja Embrüoloogia Ühing (ESHRE) olulise üleskutse, milles suunatakse tähelepanu sellele, et Euroopa vajab abistatud reproduktiivmeditsiini tehnoloogiate registreid, et kaitsta vanemate, sugurakkude doonorite ja tulevaste laste õigusi.
“Organisatsiooni seisukoht on, et viljatusravi andmete ühetaoline kogumine peab olema riikides kohustuslik ja sisse kirjutatud valdkonda reguleerivasse Euroopa Liidu direktiivi, mis võimaldab hinnata riikidevahelise ravirände trende ja motivaatoreid,“ ütles dr Haldre, kelle sõnul kehtib kunstliku viljastamise ja embrüokaitse seadus alates 1997. aastast peaaegu muutumatuna. „See näitab seaduse head toimivust, kuid praegu on siiski aeg sealmaal, et mõnes küsimuses tuleks maha pidada uus, eetikuid kaasav diskussioon, sest nii olud kui ka teadmised on muutunud. Seejärel tuleb seadus ümber sõnastada.“
Teisalt võiksid ka eetikud olla rohkem kaasatud eriala praktilistesse tegevustesse, sellega tekiks dr Haldre sõnul kõigile osapooltele uut tüüpi kogemus ja ekspertiis. „Ehk paneks see alguse sellele, et tulevikus on meil täpsemini sõnastatud regulatsioonid ja seadused ning ühiskond saab vahel isegi stigmatiseeritud viljatusravi valdkonnast paremini aru. Viljatusravi osakondade igapäevane ja otsene koostöö haiglate eetikakomiteedega on paljudes maades tavapärane, Eestis see traditsioon kahjuks puudub,“ lisas ta.
Kas oma viljakust on võimalik hoida?
Dr Haldre leiab, et viljakusteadlikkuse teema peaks olema kohustuslik juba põhikooli inimeseõpetuse tundides. „Samamoodi nagu seisime 30 aastat selle eest, et koolis õpetataks kõigile õpilastele rasestumisvastaste vahendite kasutamist, suguhaiguste vältimist ning tervete lähi- ja seksuaalsuhete hoidmist. Kõik need teemad, sealhulgas viljakusteadlikkus, on omavahel põimunud ja nendel teemadel peab koolides arutlema. Õpilasi huvitab inimese paljunemise ja seksuaalsuse teema ning terveid ja turvalisi valikuid saavad teha vaid need inimesed, kellel on vastavad teadmised,“ rääkis ta.
Eesti järgib arenenud maade trendi kehakaalu suurenemise osas. Dr Haldre hinnangul on paljudes riikides tegemist uue epideemiaga, mis mõjutab otseselt ja negatiivselt nii naiste kui ka meeste viljakust, hormonaalset tasakaalu, raseduse kulgu ja lapse tulevast tervist.