Ambitsioonika plaaniga tahetakse Eesti tervisetehnoloogiasektor viia rahvusvahelisele tasemele

Inimesegenoomika professor Tõnu Esko üks eesmärk on aidata viia Tartu Ülikooli teadlaste töö Eesti ettevõtjatele lähemale ning suurendada seeläbi inimeste heaolu ja kasvatada majandust.Foto: Andres Tennus/Tartu Ülikool

Tartu Ülikooli, TalTechi ja mitmete teiste osaliste koostöös on valminud plaan tervisetehnoloogia sektori arendamiseks. Eile anti ambitsioonikale plaanile üheskoos stardipauk ja arutati edasisi tegevusi. Eesmärgiks on jõuda kümnendi lõpuks kahesaja valdkonnas tegutseva ettevõtteni, kellest üks võiks olla hinnatud ühe miljardi dollarilise väärtusega.

Plaan näeb ette ülikoolide ja teiste teadus- ja arendusasutuste tehnosiirdeprogrammide arendamist. Need programmid aitavad teadlastel arendada oma avastusi toodeteks või teenusteks. Lisaks kavatsetakse tihendada koostööd haiglate ja ülikoolide vahel, töötada välja uued ja selged regulatsioonid, toetada eksporti, suurendada valdkonnas tegutsevate inimeste arvu ja oskusi ning parandada rahastusvõimalusi.

Tartu Ülikooli arendusprorektor Tõnu Esko rääkis, et Tartu Ülikool ja Tartu Ülikooli Kliinikum on juba arutelu alustanud võimaliku koostöö tihendamise üle. “Meie eesmärk on sõlmida kokkulepe, mille kohaselt toetame Tartu Ülikooli Kliinikumi oma kogemustega ettevõtete osaluste haldamisel, mis muudab arstidel ettevõtlusega alustamise oluliselt mugavamaks ning loob tervishoiuasutustele movitatsiooni panustada loodud ettevõtete pikaajalisse edusse. See on küll väike, kuid innovatsiooni edendamisel oluline samm,” ütles Esko.

Lisaks kavatseb ülikool seada selgemaid eesmärke tudengite ja teadlaste ettevõtlikkuse ning ettevõtlusalaste teadmiste suurendamiseks. “Ideaalis võiks igal teadlasel olla võimekus oma teadusavastus muuta maailma mõjutavaks tooteks või teenuseks,” illustreeris Esko plaanitavat muutust.

Tervisekassa raviteenuste peaspetsialisti Tiina Östermani sõnul on Eesti tervisetehnoloogiate ökosüsteemi kaardistamine ja koondamine ühtsesse strateegiadokumenti igati tervitatav ja oluline samm aitamaks tihendada eri osapoolte vahelist koostööd ja infovahetust. „Tervisekassa näeb omalt poolt võimalust panustada läbi tervishoiuteenuste arendamise, mis hõlmab näiteks raviteekondade rakendamist ja digilahenduste kasutuselevõtu soodustamist. Samuti toetame uudseid algatusi läbi tervisekassa innovatsioonifondi,“ ütles Österman. Strateegia viiakse ellu valdkonna organisatsioonide koostöös.

Lisaks võeti eilsel kohtumisel kokku teadusmahukate tervisetehnoloogiate arenguprogrammi ehk teaduskiirendi kogemused, kus osales 14 tervisetehnoloogia ettevõtet. Kiirendi ellu kutsunud SmartCapi juhatuse liikme Mari Vavulski sõnul näitasid pooleteistaastase programmi tulemused, et Eesti ülikoolides tehtaval tippteadusel on väga suur potentsiaal jõuda reaalselt ka turule.

“Kiirendi loomise eesmärk oli anda selles osalevatele ettevõtetele täiendav teadmistepagas, kontaktvõrgustik ning ka väike kapitalisüst teadusmahukate äriideede arendamiseks,” ütles Vavulski. “Kiirendisse kandideerisid ja pääsesid osalema tugeva äripotentsiaaliga uudsete ja innovaatiliste tervisetehnoloogiate arendajad, kes on tänaseks juba jõudnud oma tootearendustsükliga väga suure sammu edasi, kogunud vajalikke rahvusvahelisi kontakte ning kaasanud ka kapitali, mis on tugev alus turule jõudmiseks,” kirjeldas Vavulski. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.