Koroonaäpi HOIA kasutajaid ja end seal haigeks märkinuid võiks olla senisest rohkem

HOIA mobiilirakendus loodi koroonaviirusega nakatunutega lähikontaktis olnud inimeste tuvastamiseks ja teavitamiseks.Foo: Konstantin Sednev / Postimees Grupp / Scanpix

Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse (TEHIK) andmetel on koroonaviiruse leviku ohjamiseks loodud rakenduse HOIA kasutajaid reedese seisuga üle 200 000.

Veebilehelt koroonakaart.ee on näha, et aktiivseid Sars-Cov-2 haigusjuhte on Eestis praegu hinnanguliselt 3248. HOIA-s aga on aktiivseid haigusjuhte praegu vaid 364.

Sideettevõtete sõnul on Eestis umbes 400 000 sellist telefoni, kuhu HOIA rakendust on võimalik alla laadida. Sotsiaalministeeriumi hinnangul võiks HOIA kasutajaid ideaalis olla 300 000–350 000 ning et rakendusest võimalikult palju kasu oleks, võiks ka end haigeks märkinute hulk olla suurem.

HOIA-s märgivad end nakatunuks vähesed

TEHIK-u andmetel on inimesed end HOIA rakenduses haigeks märkinud 586 korda, millest aktiivseid haigusjuhte on praegu 364.

Veebilehe koroonakaart.ee andmetel on aktiivseid haigusjuhte Eestis praegu aga hinnanguliselt 3248. Miks positiivse analüüsivastuse saanud HOIA-s end väga vähe ära märgivad?

Eva Lehtla sõnul võib põhjuseid võib olla erinevaid. Üks võimalus on see, et inimesel pole proovitulemusest teada saades veel HOIA rakendust alla laaditud. Või peljatakse enda haigeks märkimist, arvates ekslikult, et äpp edastab lähikontaktidele infot konkreetse inimese ja lähikontakti toimumise aja ja koha kohta.

Lehtla toonitab, et HOIA ei ütle teavituse saajale ei seda, kes nakatunu oli ega ka seda, millal, kus ja kui kaua kasutaja temaga kokku puutus. „HOIA-lt saadud teavituse põhjal ei ole võimalik nakatunu isikut tuvastada,“ rõhutab Lehtla.

Ka rakendust haldava TEHIK-u e-teenuste juht Tanel Tera kinnitab sama. „See on kiire, privaatne ja mugav lahendus, mida tasub kindlasti kasutada. Samuti on oluline end haigestumise korral rakenduses haigeks märkida, et vastavad anonüümsed teavitused saaksid minna järgmistele kasutajatele,“ toob ta välja.

Eva Lehtla täiendab, et koroonaviiruse leviku pidurdamisele aitaks kaasa, kui aina enam inimesi laadiks enda telefoni HOIA. Ühtlasi võiks end äpis ka nakatunuks märkida, kui saabub Sars-Cov-2 positiivne analüüsivastus.

„Iga kasutaja loeb ning mida rohkem inimesi rakendust kasutab, seda enam on sellest kasu viiruse leviku tõkestamisel,“ ütleb sotsiaalministeeriumi nõunik Eva Lehtla.

Kuidas käituda, kui HOIA hoiatab?

Terviseameti nakkushaiguste seire ja epideemiatõrje osakonna peaspetsialist Kerstin-Gertrud Kärblane suunab, et kui HOIA rakenduselt saabub lähikontaktile viitav teavitus, peaks sõnumi saaja jääma eneseisolatsiooni kuni rakenduses märgitud kuupäevani ning jälgima oma tervist.

Ta lisas, et juhul kui on soov 14 päeva pikkust isolatsiooniperioodi lühendada, tuleb võtma ühendust terviseametiga. Eneseisolatsiooni on võimalik lühendada koroonaproovi andes – mitte varem kui 10. kalendripäeval terviseameti poolt tuvastatud viimasest lähikontaktis olemisest.

Kui aga avalduvad haigustunnused, peab kindlasti ühendust võtma oma perearstiga või helistama perearsti nõuandetelefonile 1220.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.