Tehnoloogia

Piiriületusel järjekordasid tekitanud paberankeedi täitmise asemel saab nüüd kasutada digilahendust

Kui varem võis näiteks ühe lennukitäie inimeste paberankeetide täitmise ja menetlemise peale kuluda tunde, siis nüüd võtab deklaratsiooni täitmine aega vaid mõne minuti.Foto: kvatõmmis

Kui seni võis lennukitäie inimeste paberil terviseankeetide täitmiseks ja nendega tegelemiseks kuluda tundide kaupa aega, siis alates neljapäevast on olukord loodetavasti parem ning pikad järjekorrad piiril kadunud.

Terviseameti tellimusel töötas tarkvaraarendusettevõte Devtailor koos Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse (TEHIK) ning Politsei- ja Piirivalveametiga (PPA) välja iseteeninduse, kus saab riiki sisenedes esitada digitaalse piiriületaja deklaratsiooni.

Digiankeet vähendab piiril pikki ankeetide täitmise järjekordi ning tagab kiirema andmevahetuse erinevate asutuste vahel.

Veebiaadressil https://iseteenindus.terviseamet.ee asuvat ankeeti saavad täita nii Eesti kodanikud kui ka välismaalased.

Elektrooniline ankeet säästab aega

TEHIK-u direktori Katrin Reinholdi sõnul sooviti välja töötada kasutajasõbralik ja mugav digilahendus, mille täitmine oleks jõukohane nii kohalikele kui ka välismaalastele.

Reinhold märkis, et elektrooniline eneseisolatsiooni andmete edastamine on üks võimalus, kuidas säästa inimeste aega ning tõkestada viiruse levikut.

Seni pidid kõrge koroonaviiruse levikuga riikidest Eestisse tulevad reisijad täitma piiriületaja deklaratsiooni paberil käsitsi. See tekitas piiril pikki järjekordi ning inimeste kogunemist väikesele alale, kus oht nakkust levitada muutus aina kõrgemaks. Samuti töödeldi paberankeetide andmeid käsitsi, mis oli ametnikele üha aja- ja ressursikulukam.

Iseteenindus loodi vaid mõne nädalaga

Devtailori projektijuhi Margus Kaldma sõnul loodi terviseameti iseteenindus vaid mõne nädalaga.

Eesmärk oli välja töötada võimalikult lihtne lahendus kõigile osapooltele, mis arenduse seisukohast tähendas nii äriprotsesside planeerimist, analüüsi, erinevate liidestuste integreerimist, disaini kui ka prototüübi testimist.

Kaldma lisas, et kui varem võis näiteks ühe lennukitäie inimeste paberankeetide täitmise ja menetlemise peale kuluda tunde, siis nüüd võtab deklaratsiooni täitmine aega vaid mõne minuti ning sisestatud andmed on ametiasutustele kohe kättesaadavad.

Terviseamet ja PPA kasutavad andmeid võimalike koroonakollete ärahoidmiseks ja lähikontaktsete tuvastamiseks.

E-deklaratsiooni saavad täita nii kohalikud kui välismaalased

Piiriületaja deklaratsiooni saavad täita nii Eesti kodanikud kui riiki sisenevad välismaalased.

Eesti kodanikel on portaali sisenemiseks vaja tuvastada end Mobiili-ID, Smart-ID või ID-kaardiga. Välismaalastel on võimalik end tuvastada e-maili kaudu.

Seejärel tuleb täita vajalikud väljad, mis puudutavad riiki, kust tuldi ja mida transiidi korras läbiti ning lastega reisides lisada ka nende andmed.

Vormi on võimalik täita eesti-, inglise- ja vene keeles 24 tunni jooksul enne riiki sisenemist, vähendades seeläbi veelgi enam järjekordi piiril.

Piiridel jäävad alles ka paberankeedid neile, kellel puudub ligipääs internetile või kes eelistavad käsitsi ankeedi täitmist. Digitaalse vormi täitmist piiril tõestades ei ole reisijatel vaja paberankeeti täita.

Tähelepanu pöörati süsteemi turvalisusele

Terviseameti peadirektor Üllar Lanno märkis, et tempo on kogu koroonakriisi ajal olnud väga kõrge ning ka iseteeninduskeskkonna loomine ei olnud selles mõttes erand.

Lanno sõnul läbis keskkond enne avalikustamist siiski ka lühikese testperioodi. Kuna aga tegemist on uue süsteemiga, siis laiema kasutuse puhul tulevad suure tõenäosusega välja puudujäägid, mis esialgu silmale varjatuks jäävad.

TEHIKu peaarhitekti Martin Õunapi sõnul sündis iseteenindus tõepooelst väga kiires tempos, kuid sellest hoolimata hoiti fookuses ka turvalisust.

“Sellest lähtuvalt on tänane lahendus turvatestitud, mis andis meile kindluse teenuse avalikustamisel,” kinnitas Õunap.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.