Tehnoloogia

Regionaalhaigla vähiteatis muutub elektrooniliseks

Ligi 40% kõikidest Eesti raviasutustest saadetud vähiteatistest laekuvad just Põhja-Eesti Regionaalhaiglast.Foto: Eero Vabamägi / Eesti Meedia / Scanpix

Põhja-Eesti Regionaalhaiglast saadetakse vähiregistrile iga-aastaselt umbes 10 000 vähiteatist. Kui seni edastati need paberkandjal, siis nüüd hakkas Regionaalhaigla esimese tervishoiuasutusena edastama vähiteatisi elektrooniliselt.

Regionaalhaigla üld- ja onkokirurgia keskuse kirurg dr Indrek Seire sõnul on vähiteatise elektrooniliseks muutmine infotehnoloogia ajastu loomulik samm, mida on juba mitu aastat oodatud ning ette valmistatud.

„Nüüd liiguvad vähiteatised regionaalhaigla infosüsteemist turvaliselt X-tee vahendusel vähiregistrisse. Elektrooniline vähiteatis lihtsustab kindlasti vähiteatise täitmise protsessi ka arsti jaoks ning hoiab oluliselt väärtuslikku aega kokku,“ rõhutas ta.

Onkoloogia- ja hematoloogiakliiniku juhataja dr Helis Pokker peab oluliseks, et tänu muudatusele muutub kiiremaks ja kaasaegsemaks Tervise Arengu Instituudi (TAI) ja haigla vaheline suhtlus ning andmete edastamine. Uuendus hoiab ära paberkandjal olevate vormide edasi-tagasi saatmise päringuteks ja juba esitatud andmete täpsustamiseks.

“Elektroonne vähiteatise vorm võimaldab kopeerida andmeid nende tekkekohas ilma, et teatise täitja peaks neid käsitsi ümber kirjutama. Uus vorm avaneb arstile juba osaliselt eeltäidetuna.  Näiteks kuvatakse elektroonilisele vähiteatise vormile lisaks isikuandmetele, vähidiagnoosile ning TNM staadiumile ka patoloogia keskusest väljastatud histoloogilise uuringu vastus,” kirjeldas dr Pokker.

“Selline lahendus parandab kindlasti  vähiteatise andmekvaliteeti ja vähendab ebatäpsusi. Lisaks ei ole vähetähtis ka vormi mugavam ja kiirem täitmisvõimalus.”

Regionaalhaigla e-haigla juht Imbi Kivi-Sild lisab, et haigla arengukava üheks eesmärgiks on arendada infosüsteeme nii, et paberil toimuv tööprotsess saaks digitaliseeritud ja andmed leiaks taaskasutuse teadus-arendus- ja ravitöös. „Hea meel on tõdeda, et oleme elektroonilise vähiteatise edastamisega üle X-tee andmevahetuse keskkonna astunud olulise sammu paberdokumentide vähendamiseks,“ märkis ta.

Vähiregister on TAI poolt hallatav register vähi haigestumuse, vähi levimuse ja vähihaigete elumuse analüüsimiseks, tervishoiuteenuste ja vähitõrje korraldamiseks, tervisepoliitika väljatöötamiseks. Samuti vähi diagnostika ja ravi käsitluse hindamiseks ning statistika ja teadusliku uurimistöö, sealhulgas epidemioloogiliste uuringute tegemiseks.

Vähiregistrile vähijuhtudest teatamine on kohustuslik kõigile Eestis töötavatele arstidele, kes diagnoosivad või ravivad vähki.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.