Uudis

Algab liikumisraskustega inimeste kodune kaitsepookimine Jansseni vaktsiiniga

Johnson&Johnson tütarettevõtte Janssen COVID-19 vastane vaktsiin on ühedoosiline ehk vaktsineerimise lõpetamiseks on vaja vaid ühte süsti.Foto: Shutterstock

Sel nädalal hakkavad õendusteenuse osutajad Harjumaal, Tartumaal ja Ida-Virumaal kodudes vaktsineerima neid inimesi, kel on keeruline perearsti juurde liikuda või raske haigus, mille tõttu nad ise vaktsineerima minna ei saa. 

Inimesi, keda koduõde vaktsineerima tuleb, lisab nimekirja perearst, kes tunneb oma nimistu patsiente ning nende liikumisvõimekust kõige paremini. Nimekirjad antakse koduõendusteenuse osutajale, kes ise vaktsiini saava inimesega ühendust võtab ja aja kokku lepib. Vaktsineerimine on inimese jaoks tasuta ning vaktsineerimist alustatakse 60-aastastest ja vanematest inimestest. Esimesed vaktsiinisüstid tehakse nädala keskel.

Vaktsineerimiseks kasutatakse ühedoosilist Johnson&Johnson tütarettevõtte Janssen COVID-19 vastast vaktsiini, mida saabus üle-eelmisel nädalal riiki 2400 doosi. Haigekassa juhatuse liige Maivi Parv ütles, et valik on Jansseni vaktsiini kasuks lihtsal põhjusel – vaktsineerimise lõpetamiseks on vaja vaid ühte süsti. „Kuna kodus käimine on õe jaoks väga ajamahukas töö, siis ühedoosilise vaktsiini kindel eelis on lisaks ühe süstiga kaitse saavutamise kõrval ka meditsiinitöötajate aja kokkuhoid,“ lisas Parv.

Nimekirjad, kui palju inimesi kodus süstimist vajavad, täienevad iga päevaga, praegu on nimekirjadesse lisatud ligikaudu pooltuhat inimest. Koduste inimeste vaktsineerimist alustatakse hetkel suurematest piirkondadest ehk Tartumaast, Harjumaast ja Ida-Virumaast, kuid kahe nädala pärast laiendab haigekassa vaktsineerimist üle Eesti.

Kuigi esialgu vaktsineeritakse 60-aastaseid ja vanemaid kodus lamavaid haigeid või liikumisraskustega inimesi, on Parve sõnul koduõel lubatud vaktsineerida ka inimese lähedasi. „Mõistame, et raskelt haige lähedase hooldamine on suur ja vastutusrikas töö ning nende inimeste tervise kaitsmine on samuti oluline selleks, et hooldaja ei haigestuks,“ lisas Parv.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.