Arvamusfestivalil otsitakse lahendust vaimse tervise kriisile

Peaasi.ee tegevjuht, kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa.Foto: Alan Proosa

Huvilised on reedel ja laupäeval oodatud Arvamusfestivalil vaimse tervise alal toimuvatele aruteludele, kus püütakse leida lahendusi vaimse tervise kriisile.

Vaimse tervise portaali Peaasi.ee tegevjuhi, kliinilise psühholoogi Anna-Kaisa Oidermaa sõnul ei ole kunagi varem olnud Eesti inimeste vaimne tervis kehvem kui praegu. “Otsuste edasi lükkamine süvendab probleeme, mille tulemusel jäävad inimesed kõrvale koolist ja tööturult, millel on ka selge materiaalne mõju. OECD ja Euroopa Liidu hinnangul kaotab Eesti vaimse tervise probleemide tõttu iga aasta 2,8 protsenti SKT-st,” lisas Oidermaa.

Viimase inimarengu aruande järgi on vaimse tervise häirete levik Eesti täiskasvanute hulgas jahmatavalt suur, vaimse kurnatuse ilminguid esineb lausa 43 protsendil. Ka Eesti noorte vaimse tervise probleemid on suurenenud. Enam kui kolmandik 11–15-aastastest tüdrukutest ja viiendik poistest on kurvad või masendunud sagedamini kui kord nädalas. Samuti on Eesti noored kurvemad või masendunumad kui naaberriikide noored.

“Eelmisel aastal oli vaimse tervise ala Arvamusfestivali külastajate seas ülimenukas. See viitab, et ühiskondlikult on kujunenud valmisolek ja tahe vaimsest tervisest rääkida. Arvamusfestivali formaat annab meile võimaluse pidada vahetuid, nüansirikkaid arutelusid, mille baasilt päriseluliste lahendustega edasi minna,” kommenteeris VATEK-i tegevjuht ja vaimse tervise ala korralduse eestvedaja Ott Oja. 

Arvamusfestivali vaimse tervise ala avatakse reedel kell 12 aruteluga “Vaimse tervise teemade käsitlus meedias ja sotsiaalmeedias”, milles osalevad Eesti Naise peatoimetaja Heidit Kaio, psühhiaater ja suunamudija Ove Liis Mahhov, kogemusekspert Heli Luik ja ühiskonnauurija Merle Purre.

“Vaimse tervise teemade käsitlus on kohati kui Metsik Lääs, kus on palju küsimusi nii eetika kui kasulikkuse ja mõju osas heaolule. Ajakirjanduse eetikakoodeksis on mõned olulised punktid küll sõnastatud, kuid teemastik on laiem ning sotsiaalmeedia osas sellist kombestikku ei olegi. Soovime arutelul sõnastada probleemkohad, aga ka toetavad võimalused, ning koos arutlejatega teha algust vaimse tervise teemade kajastamise hea tava loomisega,” selgitas Oidermaa.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.