Uudis

AstraZeneca ja Jansseniga vaktsineeritud võivad tõhustusdoosile minna juba varem

AstraZeneca koroonavaktsiin Vaxzevria annab organismile kätte juhendi, kuidas toota ise antigeeni.Foto: Shutterstock

Valitsus otsustas neljapäeval, et adenoviirusvektor vaktsiinide – AstraZeneca ja Jansseni – puhul võib tõhstusdoosi küsida juba viie kuu möödumisel viimasest süstist. 

Nimelt näitavad uuringud, et nende vaktsiinide puhul langeb viiruskaitse kiiremini. Immunoprofülaktika ekspertkomisjoni liige Marje Oona selgitas seda möödunud nädalal ka Tervisegeeniusele ja märkis seejuures, et nii mõnedki riigid on tõhustusdooside puhul vaktsiinide osas erisusi teinud.

Nüüd on seesugune erisus Eestiski – AstraZeneca ja Jansseni saajad võivad tõhustusdoosi saada juba siis, kui kaitsepookimisest on viis kuud möödas. mRNA vaktsiinide – Moderna ja Pfizeri – tõhustusdooside tegemine jätkub Eestis kuuekuulise intervalliga. 

„Eesti andmetele tuginedes langeb AstraZeneca vaktsiiniga esmase vaktsineerimiskuuri läbinud inimestel vaktsiini efektiivsus nakatumise vastu olulisel määral enne kuuendat kuud, samas kui haiglasse sattumise eest kaitsevad mõlemad vaktsiinid endiselt hästi. Jansseni vaktsiiniga hakati Eestis vaktsineerima alates aprillist ning efektiivsuse langustrend on sarnane AstraZeneca vaktsiinile,“ ütles valitsuse COVID-19 teadusnõukoja ja immunoprofülaktika ekspertkomisjoni liige, prof Irja Lutsar. 

Varasemalt oli seisukoht, et olemata vaktsiinist ei süstita tõhustusdoosi enne, kui viimasest süstist on möödunud vähemalt pool aastat. 

Tõhustusdoosiks sobivad täna Euroopas ainult mRNA koroonavaktsiinid – Pfizer ja Moderna. Seejuures on Moderna puhul tõhustusannus poole väiksem esmase vaktsiinikuuri ühekordsest annusest. Pfizeri puhul süstitakse tõhustusannusena ikka sama kogus.  

Kumb vaktsiin tõhustusdoosiks valida, on inimese vaba valik – sobivad mõlemad, sõltumata sellest, millise vaktsiiniga on läbitud esmane vaktsineerimiskuur.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.