Uudis

AstraZeneca koroonavaktsiini vanusepiir langetatakse 50. eluaasta peale

AstraZeneca koroonavaktsiin Vaxzevria annab organismile kätte juhendi, kuidas toota ise antigeeni.Foto: Shutterstock

Immunoprofülaktika komisjon otsustas teisipäeval langetada AstraZeneca koroonavaktsiini Vaxzevria seni kehtinud vanusepiiri. Nüüd on soovitatakse kasutada AstraZeneca vaktsiini edaspidi üle 50-aastaste inimeste vaktsineerimiseks, varem oli komisjoni soovitus 60+ vanuses inimesed.

“Me arutasime, mis saab AstraZeneca vaktsiini vanusepiiriga ja immunoprofülaktika komisjon otsustas, et langetame selle piiri 50. aasta peale. AstraZeneca on nüüd soovitatud 50+ vanuses ja alla 50-aastastele jäävad praegu teised vaktsiinid,” ütles komisjoni liige professor Irja Lutsar ERRile.

Komisjoni otsus põhineb Euroopa ravimiameti uutel analüüsidel. Lutsari sõnul ei tähenda vanusepiiri langetamine, et riiklik vaktsineerimiskava selle otsusega muutuks, sest sihtgrupis on hetkel jäkuvalt vanemaealised ja riskigrupi inimesed. Kehtima jäi immunoprofülaktika ekspertkomisjoni soovitus juba alustatud AstraZeneca vaktsiinikuurid kindlasti kokkulepitud ajal 2. doosiga lõpuni teha.

Nädala lõpus peaks Eestisse saabuma 67 000 AstraZeneca vaktsiinidoosi, kuid samas kahel järgneval nädalal sellele lisa ei tule. “See tähendab, et üsna suure osa vaktsiinist peab jätma teise doosi saajatele, kes esimese kaitsesüsti said märtsis,” ütles “Ringvaates” sotsiaalminsiteeriumi asekantsler Maris Jesse.

Jesse hinnangul peaks käesoleva nädalaga löödama ka senine nädalane vaktsineerimisrekord, mis on 44 000 kaitsesüsti. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.