Uudis

Delta tüve tõttu on haigestumine taas kasvama hakanud

Terviseameti peadirektori kohusetäitja Mari-Anne Härma.Foto Sander Ilvest/Postimees/Scanpix

Haigestumuse intensiivsus on üle-eestiliselt ECDC riskimaatriksi alusel madal, kuid haigestumine on taas kasvama hakanud. Delta tüvi on muutunud domineerivaks.

26. nädala jooksul lisandus 227 haigusjuhtu. Võrreldes eelmise nädalaga suurenes uute juhtude arv 37,6% võrra ning kasvas nakatamiskordaja R, mis on üle-eestiliselt 1-1,2 (eelmisel nädalal oli R 0,67).

„Üldine haigestumise langus on jaanipäeva, aga ka India tüve suurema levikupotensiaali tõttu muutunud väikseks kasvuks,“ ütles terviseameti peadirektori asetäitja Mari-Anne Härma. Ta nentis, et delta tüvele viitavate proovide osakaal kõikidest positiivsetest tulemustest kasvanud 67%-ni. „Alates 26. nädalast on delta tüvi Eestis domineeriv,“ lisas Härma.

26. nädal kasvasid nakatumised perekonna ringis, töökohtades ning ka tutvusringkondade kaudu nakatumised. Sissetoodud juhud moodustavad jätkuvalt kolmandiku Eesti nakatunute koguarvust, siin olulisi muutusi ei täheldatud. Peamiselt tuuakse nakkusjuhud sisse Venemaalt, Hispaaniast aga ka mujalt maailmast.

„Piiriületajatel on terviseameti hinnangul suur huvi testida ja veenduda, et nad on nakkusohutud. Samamoodi on inimesed pigem ettevaatlikud delta tüve suhtes, mis annab lootust, et me ei liigu pikemaajalisesse kasvutrendi ja koostöös nakatunutega, saame kasvutrendi kiiresti pidama,“ on Härma lootusrikas.

Sümptomaatilised haigusjuhud moodustasid 88,5% ja ilma sümptomiteta 11,5% haigestunute üldarvust. „Peamiselt tunneb haigestumise ära ikka kehva enesetunde ja peavalu järgi. Nakatunud on praegu peamiselt nooremad, vaktsineerimata inimesed,“ märkis Härma.

Haiglaravi on kokku vajanud 6,9% haigete üldarvust. 26. nädalal hospitaliseeriti 17 inimest (võrreldes 25. nädalaga vähenes 29,2% võrra). 1. Juuli seisuga lõppes ära tervishoiu hädaolukorra tase ja täna oleme hädaolukorra ohu tasemel. Hetkel risk haiglate koormuse kiireks kasvuks on Terviseameti hinnangul madal.

Surmaga on lõppenud 1 270 haigusjuhtu ehk 0,97% COVID-19 juhtudest. 26. nädalal suri üks koroonaviirusega nakatunud inimene, kes oli samuti vaktsineerimata.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.