Uudis

Diabeetikud saavad tulevikus veresuhkru taset jälgida pisaraprooviga

Jaapani teadlaste uuring näitas, et diabeetikute pisaraproov sobib veresuhkru jälgimiseks.Foto: Shutterstock

Näpuotsast vereproovi võtmine on praegu enimlevinud veresuhkru monitoorimise viis. Euroopa diabeediuuringute assotsiatsiooni (EASD) tänavusel aastakoosolekul esitlesid Jaapani teadlased uuringut, mis näitas, et tulevikus võiksid diabeetikud veresuhkru näitajaid jälgida hoopis pisaraprooviga, vahendas MedicalXpress.

Diabeedi tüsistuste vältimiseks on suhkruhaigetele väga oluline hoida veresuhkru tase normis. See tähendab sagedast vereproovide võtmist. Kõik praegu kasutusel olevad vere glükoosisisalduse jälgimise viisid (näiteks vereproovi võtmine sõrmeotsast) on invasiivsed. Uuritud on ka mitteinvasiivseid alternatiive, kuid ükski neist ei ole osutunud sobivaks asendamaks vereproove.

Tokyo Ülikoolis uuriti dr Masakazu Aihara eestvedamisel, kas diabeedi biomarkereid saaks mõõta pisaratest ning kas see võiks tulevikus olla haiguse jälgimise meetod. Varasemad pisarate glükoositaseme uuringud on näidanud, et need annavad hästi aimu vere glükoosisisaldusest.

Jaapanis tehtud uuringus keskendus töörühm glükoalbumiini (GA) tasemele, mis näitab vere keskmist glükoosisisaldust eelneva kahe nädala jooksul. Uuriti ka seost pisarate glükoalbumiini taseme ja vere vahel.

Uuringusse kaasati 100 diabeetikut, kellelt võeti analüüsimiseks nii pisara- kui ka vereproovid. Sajast osalejast 99 proovidele tehti analüüsid edukalt ja leiti märkimisväärne seos pisarate ja vere GA taseme vahel. Statistiline analüüs näitas, et see seos jäi püsima ka pärast vanuse, soo, neerufunktsiooni ja rasvumise arvestamist.

Arvestades uuringu järeldusi, soovitab töörühm, et pisaraproovi sobib kasutada mitteinvasiivse diabeedi jälgimise meetodina. Uuringurühm tõi välja, et kuna glükoalbumiini väärtust väljendatakse suhtena, siis arvatakse, et pisarate kontsentratsioon või lahjendamine ei mõjuta mõõtmistulemust. Autorid plaanivad tulevikus leida senisest parema lahenduse ka proovivõtuks, arendada mõõteseadmeid ning kontrollida veelgi pisaraproovi tõhusust.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.