Eesti soetab koos Leeduga mobiilsed välihaiglad

Eesti päästemeeskonna meditsiinirühma tsiviilvälihaigla õppus.Foto: Terviseamet

Eesti soetab koos Leeduga ühise riigihanke korras seitsme aasta jooksul kuni 150 miljoni euro eest mobiilseid välihaiglaid ja sidumispunkte.

Lisaks välihaiglatele ning sidumispunktidele on plaanis hankida ka eraldiseisvaid mooduleid ja varuosasid ning lisaks võimaldab sõlmitav raamleping hankida ka remondi-, hooldus- ja arendustöid ning erineva tasemega kasutajakoolitusi.

Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse (RKIK) sõdurivarustuse ja elutoetuse kategooriajuht Tarmo Tameri sõnul on ühishankimisel koos Leeduga eesmärgiks lepingupartneri leidmine, kes seitsme aasta jooksul toodaks ja tarniks Eestile ning Leedule mobiilseid välihaiglaid ja sidumispunkte.

“Kuna nii Eestis kui ka mujal Euroopas tervikuna on mitmeid kogemustega välihaiglate tootjaid, oleme veendunud, et läbi rahvusvahelise konkurentsi tagame hangitavate süsteemide parima hinna ja kvaliteedi suhte,“ ütles Tameri.

„Turu-uuringu käigus pöördusime kaheksa ettevõtte poole saamaks ülevaadet ettevõtete varasemast kogemusest, müüdud süsteemidest ning võimekusest tellija vajadustest lähtudes hankeesemeks olevaid süsteeme toota,“ lisas ta. 

Kaitseväe peastaabi analüüsi ja planeerimise osakonna vanemstaabiohvitser kolonelleitnant Lauri Benderi sõnul on Ukraina sõja kogemus sinna saadetud välihaiglate näol näidanud, et Eesti ammune arendustöö on läinud õiges suunas.

“Lahinguväljal kvaliteetse, kiire ja võimalikult ohutu meditsiinilise abi tagamise seisukohast on haiglate ja sidumispunktide mobiilsus oluline  ning selles suunas teeme me uue hankega suure sammu,“ ütles Bender. „Ukraina õppetunnid näitavad, et punase risti tunnuseid kandvad sõidukid ja rajatised on massiliselt olnud agressorile sihtmärgiks seetõttu on oluline, et meditsiiniüksused oleksid maastikul hästi varjatud ning võimelised pidevalt ja kiiresti asukohta vahetama.“

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.