Uudis

Eesti taotleb veel 2,6 miljonit doosi Pfizeri vaktsiini

Pfizer-BioNTechi vaktsiin Comirnaty sisaldab mRNA molekuli, mis toimib rakkudele juhendina ogavalgu valmistamiseks.Foto: Shutterstock

Valitsus toetas vaktsiinitootja Pfizer/BioNTech uue lepinguga ühinemist, mille alusel taotleb Eesti aastani 2024 veel 2,6 miljonit doosi COVID-19 vaktsiini. Uus leping annab ka juurdepääsu uute võimalike viiruse tüvede vastu kohandatud vaktsiinidele.

Euroopa Komisjoni ja vaktsiinitootja Pfizer/BioNTech vahel sõlmitava uue lepinguga soetatakse Euroopa Liidule kokku 900 miljonit doosi vaktsiini. Leping hõlmab muuhulgas vaktsiinikohendusi kaitseks koroonaviiruse uute võimalike tüvede eest ning laste vaktsineerimiseks sobivaid vaktsiine. Esimesi vaktsiinitarneid lubatakse uue lepingu alusel käesoleva aasta detsembrist, kuid enamik tarneid peaks laekuma järgnevate aastate jooksul.

Varem Euroopa Komisjoni ja vaktsiinitootja Pfizer/BioNTech vahel sõlmitud põhi- ja lisalepingute raames on Eestil võimalik kokku saada üle 1,2 miljoni doosi COVID-19 vaktsiini, millega saab võimaldada vaktsineerimist enam kui 600 000 inimesele.

„Selleks, et vähendada vajadust uuteks piiranguteks võimaliku koroonaviiruse kolmanda laine tõttu on meie eesmärk saavutada sügisese viiruste leviku hooaja eel täisealises elanikkonnas vähemalt 70% vaktsineerimisega hõlmatus,“ ütles tervise- ja tööminister Tanel Kiik. „Kui Eesti elanikkond on kindlalt kaitstud, siis on meil võimalik anda oma panus viiruse leviku ja uute tüvede tekke tõkestamisse ka globaalsel tasandil, annetades vaktsiine teistele riikidele.“       

Euroopa Liidu ühises vaktsiiniportfellis on kokku seitsme vaktsiinitootja (Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Janssen Pharmaceutica NV, CureVac, Sanofi, Novavax) vaktsiinid.

Eesti on seni ühinenud EL COVID-19 vaktsiini ühishankes viie eelostulepinguga: Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Janssen Pharmaceutica NV ja CureVac. Eestil on EL ühisest vaktsiiniportfellist võimalik kokku soetada kuni 4 761 894 doosi vaktsiini 2 530 948 inimese jaoks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.