Uudis

Eestis tehakse liiga vähe HIV analüüse: ühe perearsti nimistu kohta tehti eelmisel aastal keskmiselt 26 HIV proovi

Tervise Arengu Instituudi analüüs näitas, et HIV analüüse peaks senisest rohkem tegema perearstiabi käigus,Foto: Shutterstock

2019. aastal sai Eestis tervishoiuteenuseid kokku 1 157 934 inimest, neist 85 426 inimest ehk 7,4 protsenti oli HIV suhtes testitud vähemalt ühe korra. Viimastel aastatel ei ole olnud märkimisväärseid muutuseid HIV-testimise tavades ning rohkem peaks testima perearstiabi käigus, näitas äsja valminud Tervise Arengu Instituudi (TAI) analüüs, mis tugines Eesti Haigekassa andmetele.

Perearstid peaksid tegema rohkem HIV-analüüse

Perearstiabi käigus testimiste hulk on küll suurenenud, kuid siiski on see jätkuvalt väga vähene. Ühe perearsti nimistu kohta tehti 2019. aastal keskmiselt 26 HIV-testi.

„Kuna esmatasand on kõige tõenäolisem koht kokkupuuteks tervishoiuteenustega, tuleks seal testimisele rohkem tähelepanu pöörata. Samuti vajab HIV-indikaatorseisundite alusel testimine olulist tõhustamist, kuna nende inimeste seas võib kõige suurema tõenäosusega olla HIVi nakatunuid,“ kommenteeris TAI uimastite ja nakkushaiguste epidemioloogia vanemteadur Kristi Rüütel.

Mehi tuleks testida senisest rohkem

Testitute seas oli naisi oluliselt rohkem kui mehi, samas on naiste osakaal uute HIV-juhtude seas madalam kui meeste puhul. Seetõttu tuleks senisest oluliselt enam tähelepanu pöörata meeste testimisele.

HIV-indikaatorseisundite puhune HIV-testimine oli väga piiratud. Need on haigused ja seisundid, mis kas levivad sarnaselt HIV-ile (näiteks seksuaalsel teel levivad infektsioonid) või mida põevad eelkõige immuunpuudulikkusega inimesed (näiteks erinevad seenhaigused). Nende seisundite puhul on HIV-nakkuse esinemise tõenäosus suurem kui 0,1% ja kõiki patsiente tuleks HIV-nakkuse suhtes testida.

Kokku avastati 2019. aastal 178 uut HIV-juhtu, neist 163 Eesti Haigekassa rahastatud tervishoiuteenuse osutamise käigus.

Rohkem teavet leiad siit.

Toimetas Triin Raestik

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.