Uudis

Eestisse jõudis ainulaadne MRT diagnostikaseade

Moodne magnetresonantstomograaf.Foto: Andres Raudjalg

Novembris Tallinnas erakliiniku avav Novel Clinic sai ligi 1,5 miljonit eurot maksva uuttüüpi magnetresonantstomograafi (MRT), millesarnast pole üheski teises Eesti meditsiiniasutuses.

Moodne magnetresonantstomograaf võimaldab uurida inimese keha kogu ulatuses, alates pehmetest kudedest ja ajust, kuni luude ning liigesteni välja. Novel Clinicu ülemarsti Lauri Käisi sõnul kasutab nende kliinik MRT diagnostikaseadet eelkõige patsientide siseorganite, kesknärvisüsteemi, aju, südame, liigestesidemete, kõõluste ja lihaste visualiseerimiseks. Selle abil saab avastada ka näiteks peavalude põhjuseks olevaid erinevaid orgaanilisi haiguseid.

„MRT seadme puhul on väga oluline, et sellel ei ole ioniseerivat kiirgust. Seetõttu on võimalik teha uuringuid ka rasedatele,“ märkis Käis.

Kolmapäeval Hollandist Eestisse jõudnud 3,7 tonni kaaluva aparatuuri paigaldamiseks jäeti peatselt valmivas kliinikuhoones üks sein ehitamata. Sein ehitatakse alles siis, kui MRT on lõplikult oma kohale paika saanud.Foto: Andres Raudjalg

Tehnoloogiliselt ainulaadne aparaat

Magnetresonantstomograaf töötab ülijuht magneti tehnoloogial. Ülijuhtivuse tekitamiseks tuleb aga süsteemi jahutada temperatuurini -269,15 kraadi, milleks kasutatakse traditsiooniliselt vedelat heeliumi, mis on piiratud ja kallinev ressurss.

“Kui seni vajasid MRT seadmed töötamiseks hinnanguliselt 1500 liitrit vedelat heeliumi, siis Philips tegi selles vallas tohutu tehnoloogilise läbimurde ja kasutab oma uues magnetresonantstomograafis vaid 7 liitrit vedelat heeliumi,“ selgitas editsiinigrupp AS radioloogiaseadmete müügijuht Janno Vindi selle seadme uuenduslikust.

Niisiis on tehnoloogiliselt tegemist väga uuendusliku meditsiinitehnikaga, mis kasutab teiste MRT seadmetega võrreldes töötamiseks üle 200 korra vähem vedelat heeliumi.

Uudne seadeldis on Lääne-Euroopa ning USA haiglates ennast juba igati tõestanud. Innovatiivne suletud heeliumi süsteem on ka ohutum ega vaja heeliumi evakuatsioonisüsteemi. Samas sisaldab MRT diagnostikaseade endas ainulaadset otsedigitaalset signaaliahelat.

„Erinevalt kõigist teistest magnetresonantstomograafidest, digitaliseerib Philipsi aparaat inimesest lähtuva MRT signaali juba tema keha ligidal asuvas vastuvõtumähises ning on seetõttu kaitstud signaali segavate häiringute eest. Antud tehnoloogia tagab parima pildi kvaliteedi,“ rääkis Vindi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.