Ta selgitas, et avalikkuses kipub levima eksiarvamus, et kodused antigeeni kiirtestid on Eestis juba müügil. Tegelikult on praegu saada üksnes professionaalseks kasutamiseks mõeldud tooted, mis tähendab, et proove tohivad võtta ainult väljaõppinud meditsiinitöötajad.
Samas on palju asutusi ja ettevõtteid, mis proffidele mõeldud tarvikuid oma tarkusega kasutavad. See kätkeb Sepa sõnul endas aga mitmeid ohte – näiteks võib proovivõtupulk vale kasutamise korral murduda ja tekitada inimesele tõsiseid tervisekahjustusi.
Ettevõtja märkis, et kuigi paljud asutused ja ettevõtted on asunud riigiasutusi kritiseerima, et miks nad professionaalseid kiirteste nö käsimüüki ei luba, talitab riik antud olukorras õigesti.
Sepp sõnas, et ta küll mõistab ettevõtete ja inimeste soovi end ise mugavamalt ja kiiremini testida, kuid riigi kui regulaatori roll on tagada, et testimine ei teeks rohkem kahju kui kasu. “Seetõttu ma soovitaksin kõigil veidi oodata, sest peagi jõuavad turule ka kiirtestid, mis on mõeldud igaühele kodus kasutamiseks,” lubas Sepp.
Tema sõnul on koduseks kasutamiseks loodud kiirtestid kiire, mugav ja odav lahendus, mis muudab testimise palju laialdasemalt kättesaadavamaks ning vähendab koormust meditsiinisüsteemile. “Kiirtestid sobivad väga hästi lasteaedadele, koolidele, ettevõtetele ja muudele asutustele, kus käib korraga koos palju inimesi,” lisas ta.
Proovi saab võtta ninast
Corpoweari poolt peagi müüki jõudev SARS-CoV-2 antigeeni kiirtesti pakk koosneb 25 proovist. Proovi saab võtta nina kaudu, kuid erinevalt näiteks PCR-testist ei pea kiirtesti puhul proovivõtu pulka sügavale ninna torkama, vaid piisab 2-3 sentimeetrist. Lisaks saab proovi võtta ka süljest.