Uudis

Euroliidu koroonatõendi omanikele leevenevad peagi reisipiirangud

ELi digitõend jõuab eestlasteni uuel nädalal

Euroliidu koroonatõend vabastab reisija peagi reisiga seotud testimisest või karantiinist.Foto: Shutterstock

Kuna epidemioloogiline olukord on paranemas ja vaktsineerimiskampaaniad edenevad hoogsasti kogu Euroopa Liidus, tegi komisjon esmaspäeval liikmesriikidele ettepaneku leevendada järk-järgult reisipiiranguid, eelkõige Euroliidu koroonatõendi omanikele.

Komisjoni ettepanekul tuleks kõik vaktsineeritud ja tervenenud inimesed, kellel on ELi Covidi digitõendile vastav vaktsineerimistõend, vabastada reisiga seotud testimisest või karantiinist.

Komisjon tegi ka ettepaneku ajakohastada ühiseid riskipiirkondade kriteeriumeid ja võtta uute murettekitavate või uurimisaluste viirusetüvede leviku piiramiseks kasutusele nn hädapiduri mehhanism. See tähendab, et liikmesriigid peaksid kehtestama vaktsineeritud ja tervenenud isikute suhtes uuesti reisimisega seotud meetmed, kui epidemioloogiline olukord halveneb kiiresti või kui on teatatud murettekitavate või uurimisaluste viirusetüvede suurest levikust.

Ettepanek sisaldab ka erisätteid laste kohta. Perekonna ühtsuse tagamiseks tuleks koos vanematega reisivad alaealised vabastada karantiinist, kui vanemad ei pea näiteks tänu vaktsineerimisele karantiini läbima. Alla 6-aastased lapsed tuleks samuti reisiga seotud testimisest vabastada.

Komisjoni õigusküsimuste volinik Didier Reynders tõdes, et viimastel nädalatel on uute nakkusjuhtumite arv pidevalt vähenenud, mis näitab vaktsineerimiskampaaniate edukust kogu ELis. Ta lisas, et samal ajal kasutatakse üha enam ka taskukohaseid ja laialdaselt kättesaadavid testimisvõimalusi. Sellega seoses ongi liikmesriigid nüüd hakanud tasapisi kaotama Covid-19 tõttu riigisiseselt ja reisimise suhtes kehtestatud piiranguid.

“Teeme ettepaneku, et liikmesriigid kooskõlastaksid seda vaba liikumise piirangute järk-järgulist kaotamist, võttes selles arvesse meie uut ühist vahendit – ELi Covidi digitõendit. Loodame, et liikmesriigid kasutavad seda vahendit ja soovitust parimal viisil, et kõik saaksid taas vabalt ja turvaliselt liikuda,” ütles Reynders.

Lisaks kutsub komisjon üles tegema jätkuvaid jõupingutusi, et tagada ühtse digitõendi sujuv kasutuselevõtt. Sel eesmärgil peaksid liikmesriigid maksimaalselt ära kasutama riigisisese õiguse alusel olemasolevaid võimalusi hakata väljastama ELi koroonatõendeid juba enne digitõendi aluseks oleva määruse kohaldamise algust 1. juulil. Kui liikmesriigi õiguse kohaselt on nõutav Covid-19 tõendite kontrollimine, siis saaksid ELi koroonatõendi omanikud seda reisimisel juba kasutada.

Komisjon toetab seda protsessi ning käivitab 1. juunil ELi digivärava, milles hoitakse ELi Covidi digitõendi kontrollimiseks vajalikke avalikke võtmeid. Kuna ELi digivärava kaudu isikuandmeid ei vahetata, saaksid liikmesriigid selle funktsioone juba kasutama hakata.

Euroliidu digitõend jõuab eestlasteni uuel nädalal

“Jah, Eesti ühineb [digiväravaga]. Eesti on viimastel kuudel teinud mitmeid ettevalmistusi, et võtta vastu Euroopa Liidu nõuetele vastavad kolm EL-i digitaalset COVID-tõendit – vaktsineerimine, negatiivse PCR-testi tõend ning läbipõdemise tõend positiivse PCR-testi alusel,” ütles sotsiaalministeeriumi e-teenuste arengu ja innovatsiooni nõunik Aurora Ursula Joala ERRile.

Joala sõnul saavad uutele nõudmistele vastavad tõendid inimesele kättesaadavaks patsiendiportaalis järgmise nädala keskpaigas.

“Praktikas tähendab see, et iga digitaalne Covid-tõend sisaldab digitaalselt allkirjastatud QR-koodi, mis sisaldab asjakohast teavet tõendi kohta. Digitaalallkiri luuakse allkirjastaja krüptograafilise privaatvõtme ja usaldusväärse asutuse – Eestis Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse avaliku võtme abil,” selgitas Joala.

Inimesed, kes on endale patsiendiportaalis teinud vaktsineerimise tõendi enne seda, saavad vastavad juhised enda tõendi nõuetega kooskõlla viimise osas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.