Uudis

Euroopa Ravimiamet alustas Moderna koroonavaktsiini tõhustusannuste hindamist

mRNA-l põhinev koroonavaktsiin Moderna sisaldab juhiseid Covid-19 haigust põhjustava viiruse valgu tootmiseks. Vaktsiin ei sisalda viirust ennast ja ei ole võimeline Covid-19 haigust tekitama.Foto: Shutterstock

Euroopa Ravimiamet (EMA) on alustanud Moderna koroonavaktsiini Spikevax’i tõhustusannuste kasutamise taotluse hindamist. Taotlus näeb ette vaktsiini manustamist vanematele kui 12-aastastele inimestele vähemalt kuus kuud pärast teist annust.

Tõhustusannuste eesmärk on taastada vaktsiini toime pärast esmasest vaktsineerimisest saadud kaitse nõrgenemist.

EMA Inimravimite komitee hindab Moderna esitatud andmete, sealhulgas käimasoleva kliinilise uuringu tulemusi kiirendatud korras ning otsustab, kas vaktsiini kasutuse muudatuse soov on põhjendatud.

EMA ja Euroopa Haiguste Ennetamise ja Tõrje Keskus (ECDC) avaldasid semptembris oma seisukoha vaktsiinide lisa- ja tõhustusannuste vajaduse osas. Toona öeldi, et hetkel ei ole vajadust täielikult vaktsineeritud inimestele manustada tõhustusannust. Samas viidati, et nõrgestatud immuunsüsteemiga inimeste puhul tuleks täiendavate annuste kasutamist kaaluda juba esmase vaktsineerimise raames.

Kuigi praegugi ei peeta Covid-19 vaktsiini tõhustusannuste vajadust kiireloomuliseks, hindab EMA Moderna taotlust, et vajaduse korral oleks tõhustusannuste kasutamist toetavad tõendid olemas.

Spikevax on vaktsiin Covid-19 ennetamiseks. Praegu on see lubatud kasutamiseks vanematel kui 12-aastastel. Vaktsiin sisaldab molekuli nimega informatsiooni-RNA (mRNA), kus on juhised viiruse ogavalgu tootmiseks. Ogavalk toimib antigeenina ning valmistab keha ette kaitsmaks end SARS-CoV-2 vastu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.