Uudis

Gripiga võrreldes on COVID-19 kulg tunduvalt raskem ja hospitaliseeritud patsientide surmavus kolm korda suurem

Kolme kuu jooksul vajas hospitaliseerimist 2 korda vähem gripihaigeid kui COVID-19-patsiente 2 kuu jooksul. Samas oli COVID-19-haigete haiglasisene suremus 3 korda suurem.Foto: Shutterstock

Prantsuse uurijad võrdlesid Prantsusmaal 2020. a aprillis ja mais COVID-19 tõttu hospitaliseeritud 89 530 patsiendi haiguse kliinilist kulgu ajavahemikus detsember 2018 kuni veebruar 2019 hospitaliseeritud 45 819 gripihaige kliinilise kuluga, kirjutab Eesti Arst (uuringuga saab tutvuda siin).

Kolme kuu jooksul vajas hospitaliseerimist 2 korda vähem gripihaigeid kui COVID-19-patsiente 2 kuu jooksul. Samas oli COVID-19-haigete haiglasisene suremus 3 korda suurem. Vaadeldud perioodil oli gripi vastu vaktsineeritud 29,7% alla 65-aastastest ja 51% üle 65-aastatest elanikest, COVID-19-vastast vaktsiini 2020. aasta kevadel veel ei olnud. Sellega saab eeldatavasti seletada gripihaigete väiksemat letaalsust ja väiksemat hospitaliseerimise vajadust.

COVID-19-ga hospitaliseeritud olid sagedamini ülekaalulised, neil oli sagedamini diabeet, arteriaalne hüpertensioon ja düslipideemia. Samas oli gripihaigetel eelnevalt sagedamini diagnoositud krooniline südame- ja hingamispuudulikkus, maksatsirroos ja aneemia.

Võrreldes gripihaigetega tüsistus COVID-19-patsientide haiguse kliiniline kulg sagedamini hingamispuudulikkuse, kopsuarteri trombemboolia, septilise šoki või aju hemorraagiaga. Gripihaigete haiguskulg tüsistus sagedamini südameinfarkti ja kodade virvendusarütmiaga.

Alla 18-aastaste seas oli gripihaigeid 14,2%, COVID-19-patsiente vaid 1,4%. Samas oli selles patsientide grupis COVID-19 kulg tunduvalt raskem ning teismeealiste (11–19 a) COVID-19-patsientide hulgas oli haiglasisene letaalsus 10 korda suurem kui nende eakaaslastest gripihaigete seas. Kuigi alla 18-aastaste seas oli COVID-19-haigestumus gripiga võrreldes väiksem, olid COVID-19-haiged sagedamini ülekaalulised.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.