Kolmenädalane koolivaheaeg pidurdas viiruste levikut

Grippi nakatunuid on enim koolilaste ja täiskasvanute seas.Shutterstock

Terviseameti viirushaiguste ülevaatest nähtub, et pikk koolivaheaeg pidurdas viiruste levikut ja haigestumus näitab stabiliseerumise märke.

Selle aasta esimesel nädalal haigestus ägedatesse respiratoorsetesse nakkustesse 5265 inimest, 29% nendest olid lapsed. Kokku registreeriti nädala jooksul 983 gripi haigusjuhtu, COVID-19 juhtumeid lisandus 1712.

Eelmise nädalaga võrreldes vähenes nii ülemiste hingamisteede ägedate nakkuste, gripi kui ka COVID-19 tõttu pöördunute arv (vastavalt 24%, 33% ja 48% võrra). Langus on tingitud pühadest ja koolivaheajast.

Terviseameti registreeritud andmete põhjal saab haigestumuse intensiivsust hinnata kõrgeks, gripi ja SARS-CoV-2 viiruste levikut laialdaseks. Haigestumus näitab stabiliseerumise märke. Kolmenädalane koolivaheaeg pidurdas viiruste levikut, kuid nii gripi kui ka COVID-19 aeglane kasv jätkub.

A-gripiviiruste osakaal moodustab 30,6% kõikidest uuritud sentinel-proovidest. Nakatunuid on enim koolilaste ja täiskasvanute seas. Praegu domineerib A-gripi alatüüp A(H3), kasvab ka A-gripiviiruse alatüübi A(H1N1)pdm osakaal. 

Jätkub RS-viiruse osakaalu aeglane kasv, moodustades 19,4%. Peamiselt haigestuvad jätkuvalt kuni 4-aastased lapsed. HMPV (Human metapneumoviirus) viiruste osakaal moodustab 13,9%. Paragripi, rino- ja SARS-CoV-2 viiruste osakaal moodustab võrdselt 2,8%.

Esialgsetel andmetel vajas gripi tõttu haiglaravi 76 patsienti. Hooaja algusest on gripi tõttu hospitaliseeritud 460 inimest. Viimasel nädalal suurenes oluliselt haiglaravi vajadus üle 65-aastaste hulgas.

Nädala jooksul kinnitati 1712 COVID-19 haigusjuhtu. Eelmise nädalaga võrreldes vähenes registreeritud haigusjuhtude üldarv 33,3% võrra. Teisipäevahommikuse seisuga oli haiglas 175 koroonapatsienti, kellest 79 vajasid haiglaravi sümptomaatilise COVID-19 tõttu. Nädala jooksul suri 13 inimest vanuses 69-96, kõigil olid rasked kaasuvad haigused. 

Terviseamet jälgib koostöös Tartu Ülikooliga Eestis ringlevaid tüvesid. Sekveneerimise andmetel on omikron-tüve osakaal 100%. Omikroni alamvariant BA.5 koos oma järglastega moodustab siiani üle 95%. Eestis ei ole sekveneeritud proovide hulgast tuvastatud XBB.1.5 tüve.

Viirushaiguste meelespea

  • Haigena püsi kodus!
  • Riskirühma inimesi külasta vaid siis, kui oled terve
  • Kahtluse korral testi ennast.
  • Haigestumise korral võta ühendist perearstiga või nõuandeliiniga 1220.
  • Riskirühma inimesena väldi rahvarohkeid kohti või kanna seal maski.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.