Uudis

Läti tervishoiuminister teeb ettepaneku riik lukku panna

Läti tervishoiuminister Daniels Pavluts soovib kehtestada kell 19.00-06.00 liikumiskeelu.Foto: Gints Ivuskans / AFP / Scanpix

Läti terviseminister Daniels Pavluts teeb esmaspäevasel kriisinõupidamisel ettepaneku kehtestada riigis lukustusmeetmed, mis vähendaksid inimeste kontakte vähemalt 40 protsendi võrra, ütles ministeeriumi kõneisik Lasma Bindere.

Terviseministeeriumi ja spetsialistide analüüsitud andmete kohaselt on inimestevahelised kontaktid vähenenud vaid 5-10 protsenti ning koroonaviirus levib endiselt. Läti haiglates on ravil üle 1100 Covid-19 patsiendi. 

“Ühiskond peaks kogu jõu kokku võtma ja hetkeks seisatama, et viirus peatada. Praegu on olulisem kui kunagi varem näidata üles solidaarsust ja vastutustunnet, kaitsta meie tervishoiusüsteemi kokku varisemast ning ühiskonda surmade eest, mida oleks võimalik ära hoida. Kutsun inimesi aru saama ja mobiliseeruma,” ütles minister. 

Muu hulgas näeb ettepanek keelata kõik spordi-, meelelahutus-, kultuuri ja usuüritused. Töökohtadel jätkuks töö vaid tootmises, ehitusel, olulise tähtsusega taristul ja selleks, et tagada riigi häireteta toimimine. Koolid peaksid pärast sügisvaheaega minema kolmeks nädalaks distantsõppele, lasteaiad jääksid avatuks lastele, kelle vanematel ei ole kodus töötamine võimalik. 

Väljas ja siseruumides lubataks kuni kümne kahe perekonna inimese kohtumised. Ühistranspordi maksimaalne täituvus tohiks olla kuni  50 protsenti, aknad peaksid olema suletud ja sõitjad peaksid kandma FFP2 maske.

Töökohades töötajate tervist tuleks regulaarselt kontrollida ja tööaega lühendada kaheksalt tunnilt kuuele. Kell 19.00-06.00 tuleks kehtestada liikumiskeeld. 

“Vaktsineerimine tuleb tagada ööpäevaringselt. Uued piirangud tuleks kehtestada viivitamatult, alates kolmapäevast. Kolme-nelja nädala pärast saaks ühiskond hakata alates vaktsineeritutest järk-järgult naasma praeguse režiimi ning paari kuu pärast normaalse elu juurde,” ütles minister. 

Ministeeriumi teatel oleks viiruse leviku praeguse tempo juures oktoobri lõpus uusi koroonapositiivseid päevas 4000 ning haiglaravile lisanduks päevas 275 inimest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.