Uudis

Lugeja küsib: kas koroonaviirus jääb tänavaõhku püsima?

Aevastav inimene.Foto: Shutterstock

Geeniuse poole pöördus lugeja, kes värskete teadustulemuste põhjal küsis, mida tähendab avastus, et uus koroonaviirus võib jääda õhku püsima.

“Mida see tähendab, et õhus püsib mitmeid tunde? Et kaks minutit pärast köhivat viirushaiget mööda tänavat kõndides on see viirus seal alles? Ka veel kaks tundi hiljemgi, ja kolm ja neli tundi hõljub ikka õhus? Selge, et vahetab asukohta näiteks, liigub tuulega nagu pilv, aga on ikka alles? Või käib see ruumi siseõhu kohta?” küsis lugeja.

Terviseameti nakkushaiguste seire ja epideemiatõrje osakonna peaspetsialist Hanna Sepp ütles selgituseks, et kui viirusesse COVID-19 nakatunud inimene köhib, aevastab, räägib või muud sarnast, satuvad õhku viirust sisaldavad piisakesed.

“Need viiruspiisakesed on üpris rasked ja seetõttu ei kandu õhus kuigi kaugele. Seni teadaolevalt võivad need kanduda maksimaalselt kahe meetri kaugusele. Nende raskuse tõttu ei ole ka tõenäoline, et viiruspiisakesed pindadelt õhuvoolu tõttu edasi kanduksid,” rääkis ta.

Sama uuring viitas ka, et koroonaviirus võib teatud pindadel säilida kuni kolm päeva. Terviseameti spetsialist selgitas, et viiruspiisakeste pindadel säilivus sõltub ümbritseva keskkonna õhutemperatuurist ja keskmisest niiskusest.

“Toatemperatuuril 22-25 kraadi, umbes 40% suhtelise niiskuse juures säilib viirus kuni 4-5 päeva. Mida kõrgem on temperatuur ja suhteline niiskus, seda kiiremini viirus hävib. Näiteks 80% niiskuse ja 20 kraadi säilis ööpäeva jooksul vaid 3% koronaviirustest. Seetõttu ongi märgkoristus olulisel kohal COVID-19 ennetuses,” rääkis Sepp.

Efektiivne meede pindadel oleva koronaviiruse hävitamiseks on erinevad biotsiidid ehk mikroorganismide vastased lahused. Üks levinuimad on etanool ehk puhas alkohol. Spetsialist kinnitas, et 70% etanooli lahus on piisav, et puhastada pinnad viirusega saastumisest.

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses