Narkootiliste ja psühhotroopsete ainete nimekirja lisati kuus uut psühhoaktiivset ainet

Sõltuvus narkootikumidest on krooniline ajuhaigus, mis sunnib inimest tarvitama narkootikume, hoolimata kahjulikest tagajärgedest.Foto: Shutterstock

Ravimiameti ettepanekul täiendati alates 4. septembrist narkootiliste ja psühhotroopsete ainete esimest nimekirja kuue uue psühhoaktiivse ainega: ADB-BUTINACA, protonitaseen, etaseen, etonitasepüün, 2-metüül-AP-237 ja alfa-pürrolidinoisoheksanofenoon.

Narkootiliste ja psühhotroopsete ainete nimekirja lisamise eesmärk on piirata nende kuue aine laiemat levikut ja kättesaadavust, kuna need kujutavad tõsist ohtu rahva tervisele.

Nende ainetega ei ole tehtud kliinilisi uuringuid inimestel. Samuti ei ole teada nende ainete farmakokineetilised ja farmakodünaamilised omadused ning toksikoloogiline profiil. Lisaks ei ole teada uusi psühhoaktiivseid aineid sisaldavate toodete päritolu, täpne koostis ja puhtuse aste.

Ainete tarvitajatel on muuhulgas tõsine oht neid üle doseerida, kuna niinimetatud ohutud manustamisdoosid ei ole teada. Loetletud uutel psühhoaktiivsetel ainetel puudub teadaolev meditsiiniline kasutusala ning nende tarvitamine on seostatav tervisekahjustuste ja surmajuhtumitega kogu maailmas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.