Paljud seda ei tea: kuidas arvutatakse haiguslehe ajal makstav hüvitis?

Kuidas arvutatakse haigushüvitist?Foto: Shutterstock

Haiguslehe lõppedes on üllatus suur kui laekunud hüvitis tuleb oodatust märksa väiksem. Selleks, et selliseid ootamatusi vältida, käime läbi haigushüvitise maksmise arvutused.

Haiguslehe kolm esimest päeva on töötaja omavastutus, ehk nende päevade eest ei pea sulle keegi midagi maksma. See muidugi ei tähenda, et see keelatud oleks – paljud tööandjad maksavad hüvitist juba näiteks teisest päevast.

Aga seadus kohustab seda, et alates neljandast päevast hakkab hüvitist maksma tööandja ja teeb seda kuni kaheksanda päevani (kaasa arvatud). Üheksandast päevast võtab hüvitise maksmise üle tervisekassa.

Hüvitise määraks on seaduse järgi 70% arvutatuna päevatulust. Mida paljud aga ei tea, on see, et seda protsenti arvutavad tööandja ja tervisekassa üksteisest erinevalt.

Tööandja maksab hüvitist vastavalt sellele, kui palju on töötajale viimase kuue kuu jooksul keskmiselt makstud. Tervisekassa arvutab seda aga eelneval kalendriaastal arvestatud või makstud sotsiaalmaksu põhjal.

Seega kui inimene on näiteks pool aastat tagasi saanud palgatõusu, on viimase kuue kuu keskmine kõrgem kui viimase aasta keskmine. Seega maksab tööandja selle näite puhul kõrgemat hüvitist kui tervisekassa.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.