Uudis

Parlament andis lõpliku heakskiidu euroliidu koroonatõendile

Koroonatõend kinnitab, et inimene on vaktsineeritud, tal on kehtiv negatiivne testitulemus või ta on haigusest tervenenud.Foto: Shutterstock

Euroopa Parlament andis täna lõpliku heakskiidu Euroopa Liidu Covid digitõendile, mis hõlbustab reisimist ja aitab kaasa majanduse taastumisele. Koroonatõend kehtib kõigis liikmesriikides ning see võetakse kasutusele 1. juulist.

Covid digitõendi ELi kodanikke puudutav määrus võeti vastu 546 poolt- ja 93 vastuhäälega, 51 liiget jäi erapooletuks. Kolmandate riikide kodanikke puudutav määrus võeti vastu 553 poolt- ja 91 vastuhäälega, 46 liiget jäi erapooletuks.

QR-koodiga varustatud tõendeid hakkavad väljastama liikmesriigid, need on inimestele tasuta ning kättesaadavad nii digitaalselt kui ka paberil. Tegu on kolme eraldi sertifikaadiga, mis näitavad, et inimene on COVID-19 vastu vaktsineeritud, tal on kehtiv negatiivne testitulemus või ta on haigusest tervenenud. Määrused tagavad tõendite piiriülese toimimise ning võimaldavad liikmesriikidel väljastada kogu ELis kehtivaid tõendeid.

Digitõendite süsteem rakendub 1. juulil 2021 ning kehtib 12 kuud. Samas ei ole tõend vaba liikumise eeltingimus ega reisidokument.

Täiendavad reisipiirangud peavad olema põhjendatud

Läbirääkimistel nõukoguga jõudis parlament kokkuleppele, et liikmesriigid ei tohi kehtestada tõendi omanikule täiendavaid reisipiiranguid, näiteks kohustuslik karantiin, eneseisolatsiooni või testimise nõue. Erandiks on juhud, kui see on „proportsionaalne ja vajalik rahvatervise kaitseks“.

Põhjendus peab võtma arvesse teaduslikke tõendeid sealhulgas haiguste ennetamise ja tõrje Euroopa keskuse (ECDC) avaldatud epidemioloogilisi andmeid. Täiendavatest piirangutest tuleks teisi liikmesriike ja Euroopa Komisjoni teavitada vähemalt 48 tundi ja avalikkust vähemalt 24 tundi enne piirangute kehtestamist.

Liikmesriigid peavad tunnustama teistes liikmesriikides välja antud vaktsineerimissertifikaate, kui vaktsineerimiseks on kasutatud Euroopa Ravimiameti poolt heaks kiidetud vaktsiini (hetkeseisuga Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca ja Janssen). Jääb liikmesriikide otsustada, kas nad tunnustavad ka vaktsiine, mille on heaks kiitnud mõne teise riigi rahvuslik ravimiamet või mis on kantud WHO poolt erakorraliseks kasutamiseks lubatud vaktsiinide nimekirja.

ELi riigid peavad tegema kõik endast oleneva, et tagada testide taskukohasus ja kättesaadavus. Selleks eraldab Euroopa Komisjon ELi erakorralise toetuse rahastamisvahendist 100 miljonit eurot, millest rahastatakse Covid-19 digitõendi väljastamiseks vajalike testide ostmist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.