Professor Andres Merits: teadmised uue koroonaviiruse tüve kohta on veel pea olematud

PCR-test.Foto: Shutterstock

Tartu Ülikooli rakendusviroloogia professor Andres Meritsa sõnul on teadmised koroonaviiruse uue tüve omikroni omaduste kohta veel pea olematud, teada on vaid, et selle valkudes on ebatavaliselt palju mutatsioone. 

“Lõuna-Aafrikas on ta kiiresti levinud, aga seal on väga raske öelda, kas ta levib konkurentsieelise tõttu või lihtsalt sellepärast, et seal on nakkusfoon äärmiselt madal, sest paar nädalat tagasi seal viirusjuhtumeid praktiliselt ei olnud,” ütles viroloog Andres Merits ERRile.

Samuti pole teada, kui hästi kaitseb omikroni vastu vaktsiin või läbipõdemine. Tõenäosus, et uue tüvega viirus jõuab Eestisse, on väga suur. Küsimus on, kas see hakkab Eestis ka levima.

Lisaks tavapärastele koroonavastastele meetoditele rõhutab Merits enda kaitsmisel just testimise olulisust. “Selle viiruse juures üks omadus on see, et tegelikult PCR-test näitab ära, kas tegemist võib olla omikroni tüvega või mitte. Selleks ei ole vaja ilmtingimata proovi sekveneerida, kahtlased juhud tulevad välja otsekohe,” ütles Merits.

Omikroni tüvi on juba Euroopa riikidesse levinud. Terviseamet soovitab kõigil inimestel end Eestisse saabumisel testida, lennujaam koos terviseameti ning politsei- ja piirivalveametiga tõstab selleks ka oma testimisvõimekust.

Holland teatas pühapäeval, et Lõuna-Aafrika Vabariigist saabunud 61 reisijast vähemalt 13 on avastatud koroonaviiruse omikroni tüvi. Varem on teatanud leidudest ka Belgia, Saksamaa, Itaalia ja Suurbritannia. Euroopa Komisjon on soovitanud ajutiselt piirata reisimist seitsmesse Lõuna-Aafrika piirkonna riiki.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.