Professor Mait Metspalu: Eesti geenivaramu andmed on kaitstud

Professor Mait Metspalu.Foto: Margus Ansu/Tartu Postimees/Scanpix

Täna teatati, et ettevõttest Asper Biogene on küberkurjategijad varastanud inimeste geeniandmeid. Eesti geenivaramusse kogutud geeniandmeid see aga ei puuduta.

Lõuna ringkonnaprokuratuuri vanemprokurör Kretel Tamm teatas täna, et Tartu ettevõtte Asper Biogene informeeris neid novembris, et keegi on tunginud nende süsteemidesse ning on laadinud alla suurel hulgal andmeid, millest osa puudutab inimeste geeniandmeid. Tegu on ettevõttega, mis pakub teenuseid mitmetele haiglatele.

Tartu Ülikooli genoomika instituudi direktor professor Mait Metspalu nentis, et täna ilmsiks tulnud geeniandmete varguse juhtum ettevõttest Asper Biogene on šokeeriv. “Kinnitan, et Tartu Ülikooli Eesti geenivaramu kõik andmed on jätkuvalt turvaliselt kaitstud,” rõhutas prof Metspalu.

“Geenidoonorite andmete turvalisus on meie jaoks kõige olulisem – erinevad turvariskid oleme viinud miinimumini kõrgeimate turvameetmete kasutuselevõtmisega. Geenidoonorite andmeid säilitatakse geenivaramus isikustamata kujul ehk pseudonüümitult ja krüpteeritult. Geenidoonori geneetilised, tervise- ja üldandmed on füüsiliselt eraldatud geenidoonori isiku tuvastamist võimaldavatest andmetest,” selgitas professor.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.