Uudis

Teadusuuringud kinnitavad: maskist, visiirist ja distantseerumisest on palju abi

Uuringutulemused ei jäta ruumi kõhklusteks. Füüsilise vahemaa hoidmine ja näomaski kandmine on teise laine ajal õigustatud ja äärmiselt vajalikud.Foto: Shutterstock

Erakorralise meditsiini eriala arst-resident Kristel Liis Põdder kirjutab Postimehes avaldatud arvamusartiklis, et teadusuuringute põhjal saab täie kindlusega väita, et koroonameetmed aitavad ohjeldada viiruse levikut ning tagada arstiabi järjepidevuse.

Juunis 2020 avaldati Lancetis üks viimase aja kõige tähtsamaid uuringuid: metaanalüüs, kus hinnati füüsilise vahemaa, näomaskide ning silmakaitse (prillid, visiirid) mõju nakatumisele.

Metaanalüüs on meditsiinilise tõenduspõhisuse hierarhias kõige kõrgemal kohal ehk kõige tugevama võimaliku kaaluga uuring, kuna koondab järelduste tegemiseks võimalikult palju väiksemaid uuringuid. Seekord võeti kokku 16 riigi 172 uuringut, kus uuriti koroonaviiruste (SARS-CoV-2, SARS ja MERS) ülekandumist erinevate vastumeetmete kasutamisel.

Kõige tähtsamad tulemused olid järgmised. Füüsilise vahemaa hoidmine vähemalt ühe meetri jagu vähendas nakatumisvõimalust 82 protsenti. Iga järgmine meeter vähendas võimalust veel peaaegu kaks korda.

Näomaski kandmine vähendas nakatumisvõimalust 85 protsenti. Eraldi uuriti ka maskitüüpe: tavaline kirurgiline mask või samasugune (nt korduvkasutatav puuvillast mask) vähendas nakatumisvõimalust 67 protsenti, N95 tüüpi mask 96 protsenti. Siinkohal on tähtis veel kord rõhutada, et uuriti just seda, kui hästi kaitses mask terveid inimesi nakatumise eest.

Kaitseprillide või visiiri kandmine vähendas nakatumisvõimalust 78 protsenti. Sellest kaitsemeetodist on hulga vähem räägitud, kuid tegelikult on loogiline, et see kaitseb meid: silmad on näiteks köhimisel levivatele piiskadele täpselt samasugune sissepääs nagu nina või suu.

Uuringutulemused ei jäta ruumi kõhklusteks. Füüsilise vahemaa hoidmine ja näomaski kandmine on teise laine ajal õigustatud ja äärmiselt vajalikud. Samuti oleks kasu silmade kaitsmisest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.