Uudis

Teeme selgeks: missuguste seisundite puhul võib olla suurem trombioht?

COVIDi põdedes on tavapärase kulu puhul trombirisk umbes 20%, raske kulu puhul aga 50%

Viirus vereringesüsteemis.Foto: Shutterstock

Karmen Joller kirjutab ühismeedias, et paljud patsiendid on helistanud perearstikeskustesse, et loobuda Astra Zeneca vaktsiinist.

“Ärge loobuge!” palub dr Joller ning lisab, et trombirisk COVIDi tavapärase kulu puhul on umbes 20%, raske kulu puhul aga 50%. AstraZeneca vaktsiini on süstitud umbes 3 000 000 doosi, trombembooliat on seejuures olnud kogu maailmas kokku 22 juhtu.

Perearst selgitab, et tromboosi esineb vaktsineeritud inimestel sama palju kui vaktsineerimata inimestel. Inimesed, kellel arst on soovitanud igapäevaselt tarvitada aspiriini või verd vedeldavat ravimit, ei ole mingil moel ohustatud. Arteritromboosiga inimesed (insult, infarkt, jäsemete arterite tromboos) ei ole ohustatud.

Ta täpsustab, et vaktsineerimist lükkavad perearstid kuni kolm nädalat (täpsemate andmete saabumiseni) edasi, kui inimene ei saa aspiriini ega verevedeldajat ja kui tal on üks järgmistest seisunditest:

  • varasem venoosne tromboos (süvaveenitromboos või kopsuarteri trombemboolia (pindmiste veenide tromboosi puhul ohtu pole),
  • venoosne tromboos õdedel/vendadel või vanematel, eriti enne 50. eluaastat;
  • trombotsüütide ehk vereliistakute hulga haiguslik tõus, mis võib olla elu jooksul omandatud või pärilik (kui see on olemas, on see inimesele teada),
  • kipslahasega jäse, voodirežiim üle kolme ööpäeva, lamajad haiged;
  • suur kirurgiline lõikus või trauma viimase 4 nädala jooksul;
  • aktiivses faasis pahaloomuline kasvaja (vaktsineerimiseks konsulteerige onkoloogiga);
  • suukaudne hormoonasendusravi östrogeeniga, tamoksifeen;
  • väga raske südame- või neerupuudulikkus;
  • muu haigus, mille puhul on arst teid hoiatanud veenitromboosi kõrgema riski suhtes.

BNS kirjutab, et Suurbritannia ravimihiid AstraZeneca kinnitas reedel oma koroonavaktsiini ohutust pärast seda, kui mõned riigid peatasid selle kasutamise võimaliku veresoonte trombi ohu tõttu.

“Meie enam kui kümne miljoni inimese andmetel põhinev ohutusanalüüs pole näidanud mitte mingit suuremat kopsuemboolia või veenitrombi ohtu vaktsiinisüsti tõttu, seda olenemata vanusest, soost või riigist.

Suurbritannia ravimihiid AstraZeneca kinnitas reedel oma koroonavaktsiini ohutust pärast seda, kui mõned riigid peatasid selle kasutamise võimaliku veresoonte trombi ohu tõttu.

“Meie enam kui kümne miljoni inimeste andmetel põhinev ohutusanalüüs pole näidanud mitte mingit suuremat kopsuemboolia või veenitrombi ohtu vaktsiinisüsti tõttu, seda olenemata vanusest, soost või riigist. Pigem on selliste terviserikete hulk vaktsineeritute hulgas madalam kui ülejäänud elanikkonna hulgas,” teatas ettevõtte kõneisik.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.