Terviseamet hoiatab: tervisealase valeinfo levitajaks võib olla isegi perearst

Perearsti sotsiaalmeedia kontol levib tervisealane valeinfo.Kuvatõmmis: Terviseamet

Terviseametini on jõudnud mitmeid kaebusi, et perearst dr Helen Lasn levitab oma sotsiaalmeedia kontol tervisealast valeinfot. Kuigi mõned postitused on saanud tänaseks külge valeinfo eest hoiatava märgistuse, toob terviseamet välja kolm näidet, millise info suhtes tuleks säilitada kriitikameel isegi juhul, kui selle jagajaks on arst.

Esimese näitena toob terviseamet välja, et perearst Helen Lasn jagab vaktsiinivastast infot, võimendades korduvalt ümber lükatud arvamusi selle kohta, justkui on mRNA vaktsiinid „sodi“, mis põhjustavad raskeid kõrvaltoimeid ja liigsurmi. Lasn väidab muu hulgas, et „võõra valgu teadlik organismi kuhjamine on organismi tahtlik kahjustamine“.

Tegelikkuses ei “kuhja” mRNA vaktsiinid organismi võõrvalke. Vaktsiinid stimuleerivad immuunsüsteemi tootma antikehi, mis aitavad organismi kaitsta haigustekitajate vastu. Vaktsiinides sisalduvad antigeenid on hoolikalt valitud ja nende kogused on väga väikesed. Inimese organism puutub igapäevaselt kokku tuhandete võõrvalkudega toidus, õhus ja keskkonnas. Immuunsüsteem on võimeline nendega toime tulema. mRNA laguneb organismis kiiresti, tavaliselt mõne päeva jooksul. Samuti ei muuda see DNA-d, sest mRNA ei sisene raku tuuma ega mõjuta meie geneetilist materjali.

Allikas: Terviseamet

Lisaks tõi amet välja, et Lasn tundub uskuvat sellesse, et lennukitelt külvatakse õhku „keemiapilvi“, mis on tervisele ohtlikud. Ta jagab oma seinal pilte pilvedest ja kirjutab ühe postituse juurde: „Teame, et alumiiniumil on selge seos dementsusega ja teiste haigustega, mis viivad inimesi teadagi kuhu.“ Väidet tõendava asjaoluna on perearst välja toonud postituse, milles esitatakse loetelu vihmaveest tuvastatud „ohtlike“ ühendite kohta, mille hulgas on ka alumiinium. Postitus väidab, et tegemist on ühe kohtuasjaga seoses tellitud uuringuga ning viidatakse Riccardo Luzi advokaadibüroole.

Tegelikkuses on „keemiasabade teooria” laialt levinud vandenõuteooria, mis ei põhine teaduslikel tõenditel. Lennukite järel tekkivad „sabad“ on tegelikult veeauru jäljed, mis tekivad kõrgel atmosfääris, kui lennukimootori kuum heitgaas kohtub külma õhuga. Kuivõrd kondensatsioonijäljed koosnevad peamiselt jääkristallidest, ei kujuta need inimeste tervisele ohtu.

Muide, advokaat Riccardo Luzi on päriselt olemas, kuid kommenteerib seda kulutulena levivat infot nii: „See on valeuudis, kus keegi kasutab mu nime. Mina ei ole ühtegi uuringut tellinud.“ Kahtlusi oleks pidanud tekitama ka nimekiri avastatud ühenditest, sest ainuüksi nimekirja kantud alumiiniumi sisaldus vihmavees on selline, mis ületab piirnormi 15 450 korda (!).

Allikas: Terviseamet

Lisaks jagas Lasn sotsiaalmeedias videot, mis justkui hoiatab selle eest, et USA president Joe Bideni „viimaseks rünnakuks“ jääb uue pandeemia esilekutsumine. Video keskendub linnugripile ning jätab mulje, et riigiasutuste poolt orkestreeritakse uut laialdast viirusepuhangut.

Tegelikkuses on video autor Steve Turley, kes levitab sageli valeinfot ja vandenõuteooriaid, mis ei põhine tõenditel. Muu hulgas usub ta näiteks uue maailmakorra vandenõuteooriatesse. Tasub märkida sedagi, et kuigi Turley nime ette on lisatud tiitel „dr“, siis tema Durhami ülikoolist saadud doktorikraad ei ole seotud meditsiiniga, vaid ta uuris varakristlikke palvepraktikaid.

Vastab tõele, et USA valitsus on valmistunud võimalikuks linnugripi levikuks ning rakendas selleks mitmeid ennetavaid meetmeid, kuid pole ühtegi tõendit, et need tegevused oleks osa pandeemia „esile kutsumisest“. Meetmed hõlmavad eelkõige vaktsiinivarude loomist ja seiresüsteemide tugevdamist.

Allikas: Terviseamet

Perearsti kutsumus ulatub kabinetiuksest kaugemale

Terviseamet nentis, et perearsti positsioon on rajatud usaldusele ning peab lähtuma teaduspõhisusest. Taolise paranoilise ja vandenõudest nuumatud sisu levitamine on ohtlik mitmel põhjusel:

  • Valeinfo võib kaasa tuua muutusi inimeste tervisekäitumises, mis võib viia tõsiste tagajärgedeni. Näiteks on vaktsiinivastane valeinfo vähendanud raskete haiguste vastu kaitstud vaktsineeritute hulka ja võib kaasa tuua ootamatuid haiguspuhanguid. Eriti suures ohus on vaktsineerimata lapsed, kes võivad surra haigustesse, mis on tegelikult vaktsiiniga välditavad.
  • Valeinfo võib kallutada inimesi loobuma tõenduspõhistest ravimeetoditest ja otsima ebatõhusaid või ohtlikke alternatiive. Kui sellist valeinfot levitab perearst, siis on see eriti ohtlik, sest tema sõnal on suurem kaal.
  • Samuti võib valeinfo levitamine suurendada ühiskondlikku lõhestatust, polariseerumist ning põhjustada viha ja usaldamatust riigi institutsioonide vastu. Valeinfo mõjutab ka poliitilist käitumist, näiteks otsustamist, kellele anda valimistel oma hääl.

Terviseamet tuletab meelde, et arstid annavad õpingute järel tõotuse, milles lubavad lähtuda arstiteaduse põhimõtetest ja kasutada vaid selliseid raviviise, mille tulemuslikkus on teaduslikult ja eduka praktika kaudu tõendatud. Muu hulgas lubatakse hoida kõrgel arstikutse au nii patsientide kui ka kogu ühiskonna ees.

Eesti arstieetika koodeks ütleb muu hulgas, et arst käitub igas olukorras oma elukutse vääriliselt. Niisiis ulatub perearsti kutsumus kaugemale kui kabineti uks – see on elukestev pühendumus patsiendi tervisele ja heaolule. Arstikutse au tähendab ka seda, et kui otsustatakse avalikkusega midagi jagada, siis säilitatakse materjali suhtes kõrgendatud kriitikameel.

Paraku ei toetu ükski eelpool toodud näidetest teaduslikult tõendatud allikatele, vaid need sisaldavad eksitavaid arvamusi ja valeväiteid. Taolised postitused külvavad segadust ning panevad lugejaid kahtlema asjaoludes, mis on tegelikult juba teaduslikult selgituse saanud.

Perearsti töö nõuab kõrget professionaalsust ning vastutustundlikku suhtumist patsientide tervisesse, mistõttu on oluline leida tasakaal isiklike veendumuste ja kutse-eetika põhimõtete vahel. Pole vahet, kas seda vastandlikku juttu räägitakse kabinetis või sotsiaalmeedias – arvestatav mõju võib olla mõlemal juhul.

Terviseamet leiab, et tervisealase valeinfo levitamine on lubamatu ning vastuolus arstidele seatud ootustega. Kuigi kõigil on õigus isiklikele vaadetele, on avalikkusel ootus süsteemi järele, mis tagab arstide kutse-eetika järgimise ja võimaldab vajadusel sekkuda, kui tekib kahtlus, kas patsiendi heaolu on ikka tagatud. Tervisealase valeinfo levitamine võiks olla tulevikus üks võimalikke ohukahtlusi, millele otsustavalt reageerida.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.