Tervise- ja tööminister Peep Peterson ütles, et abi muutub inimestele kättesaadavamaks. “Kui õdede roll kasvab jääb arstidel rohkem aega arstitöö jaoks ning abi kättesaadavus patsiendile paraneb,” selgitas ta ning kinnitas, et seniste terviseministrite tööd esmatasandi tervishoiu tugevdamiseks on plaanis loomulikult jätkata.
Eesti Õdede Liidu asepresidendi Gerli Liiveti sõnul on õed seda muudatust pikalt oodanud. “Olukord muutub nüüd paindlikumaks eelkõige patsiendi jaoks ning aitab kaasa mõistlikule töökorraldusele,” ütles pereõena töötamise kogemusega Liivet. “Planeerime ühiselt järgmisi samme inimkeskse tervishoiu teel.”
Eesti Perearstide Seltsi juht dr Le Vallikivi avaldas heameelt, et õdedel kui kõrgelt haritud ning laialdase iseseisva kliinilise töö kogemusega spetsialistidel on nüüdseks lisaks pädevusele ka seadusandlik luba lühiaegse töövõimetuse korral patsiendiga algusest lõpuni ise tegeleda, arsti vaid vajadusel kaasates.
Töövõimetuslehtede avamine ja lõpetamine muutub lihtsamaks
Määruse jõustumisega muutub töövõimetuslehtede avamine ja lõpetamine lihtsamaks ning töövõimetuslehti saab edaspidi avada ja lõpetada ka sidevahendite teel. Samuti on töövõimetuslehe avajal edaspidi võimalik lisada töövõimetulehe eeldatav lõppemise kuupäev.
Paljude haiguste puhul on võimalik ette prognoosida, millal inimene terveneb ning on võimeline tööle naasma. Kui inimene on prognoositud kuupäevaks tervenenud, pole tal vaja eraldi enam perearsti või pereõe vastuvõtule pöörduda ja tema töövõimetusleht lõpeb tulevikus automaatselt märgitud kuupäeval.
Perearstiabi kättesaadavuse parandamiseks võttis Riigikogu 1. juunil vastu tervishoiuteenuste korraldamise seaduse muudatused, mille üheks osaks oli õdede õiguste laiendamine. Olulise muudatusena said õed õiguse avada töövõimetuslehti. Samuti laiendati piiratud ulatuses retseptiravimite väljastamise õigusi lisaks pereõdedele ka eriõdedele.