Kiirtestid võetaksegi kasutusele, üheksa Eesti haiglat hakkavad koroonat diagnoosima 45 minutiga

Cepheid seade, millega saab analüüsida koroonaviiruse kiirteste.Foto: Kuvatõmmis/Cepheid

Üheksa haiglat üle Eesti võtavad lähiajal kasutusele koroonaviiruse testid, mis annavad tulemuse vähemalt 45-minuti jooksul. Kõnealuste testide kasutuselevõtt seisis seni terviseameti taga, mis ei lubanud esialgu teste turule.

Vajaminevad seadmed testide analüüsimiseks on haiglates juba varasemast olemas ning hetkel oodatakse, mil USA ettevõte tarnib Eestisse konkreetsed testid. PERHi sõnul loodetakse testid saada kätte kahe nädala jooksul.

Kiirteste hakatakse võtma erakorralise meditsiini osakondades ehk suuremahulisi testide analüüsimist jätkatakse terviseametis.

Terviseamet lubab turule haiglate soovitud koroonaviiruse kiirtesti

Eelmisel nädalal pöördusid mitme haigla esindajad terviseameti (TA) poole sooviga, et amet lubaks turule Cepheid nimelise ettevõtte koroonaviiruse RNA testi XPERT XPRESS SARS-Cov-2, millel on praegu Eestis kasutatava testiga võrreldes mitmeid eeliseid.

Põhja-Eesti Regionaalhaigla (PERHi) laboratooriumi juhataja dr Marge Kütt ütles Geeniusele, et tänaseks on TA saadud heakskiit testide toomiseks Eestisse ning need plaanitakse ka kasutusele võtta. Nimetatud teste analüüsitakse Cepheid GeneXpert Systems seadmega, mis on olemas PERHis, Tartu ülikooli kliinikumis, Pärnu haiglas, Ida-Tallinna keskhaiglas, Ida-Viru keskhaiglas, Narva haiglas, Tallinna lastehaiglas ja Rakvere haiglas.

Lisaks on tootja esindaja poolt seade ajutiselt paigutatud ka Kuressaare haiglasse. Kiirtestide kasutuselevõttu kinnitas ka TA peadirektori asetäitja tervisekaitse alal Jelena Tomassova.

TA kriisistaabi hädaolukorra meditsiinijuht ja PERHi erakorralise meditsiini ülemarst-keskuse juhataja Arkadi Popovi sõnul on GeneXpert Systemsi seadme kiirtestide prioriteediks EMOs olevad patsiendid, kes on aegkriitilised.

Muude kiirtestide osas ei ole TA praegusel hetkel positiivselt häälestatud kuna need tuvastavad viiruse alles peale antikehade tekkimist, mis tähendab, et inimene on selleks ajaks jõudnud juba teisi inimesi nakatada.

Kiirtestide puhul käib proovi võtmine sarnaselt praegusele korrale ehk proov võetakse inimese ninaneelust. Haiglate soov kiirtesti lubamiseks tulenes sellest, et selle kasutuselevõtmine vähendaks tunduvalt EMO ja intensiivravi osakondade tellimuste tulemuste saamise aega ning hoiaks tunduvalt kokku defitsiitset kaitsevarustust.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.