Uudis

Vaata ette: ringleb imeravi pakkuv petukiri, sihikul on ka vanainimesed

Imeravimit pakkuvat e-kirja ei tasu uskuma jääda.Foto: Pixabay

Nii mõnegi Eesti inimese meilikasti võib olla laekunud kiri, kus väidetavalt riikliku programmi heaks tegutsev professor pakub õnnelikele imeravi. Väiteid ei tasu kindlasti uskuma jääda.

“Mina olen prof. Kert Sarapuu. Olen toitumisspetsialist ja Riikliku Tervisekaitseprogrammi koordinaator,” algab heas eesti keeles kirjutatud e-kiri, mis on muuhulgas sattunud mitme eaka inimese postkasti.

Väidetav professor ütleb, et tema programmiga saab saleneda kuni 15 kilo kuu ajaga, alandada kolesteroolitaset isegi 70 punkti võrra 28 päevaga ning ühtlasi saada 120 eurot programmis osalemise eest.

Tegelikult muidugi reaalset programmi ega ka professorit olemas pole, tegu on petukirjaga.

“Konkreetset teie poolt kirjeldatud pakkumist me veel näinud ei ole. Kindlasti aga ei loosi ükski riiklik terviseprogramm osalemisvõimalust „õnnelikele“. Seega – alati tasub sellistesse pakkumistesse suhtuda skeptiliselt ning otsida lisainfot,” ütles terviseameti meedianõunik Eike Kingsepp.

Tervisepettusi levib palju

Ta nentis, et sellised petukirjad-reklaamid-pakkumised on pidev probleem. Positiivne on samas see, et üha rohkem inimesi võtab ühendust terviseameti või veebikonstaabliga, et sisu kontrollida.

“Alati tuleb ettevaatlik olla, kui ravimina reklaamitu lubab sisuliselt imeravi – ravida näiteks raskeid haiguseid,  lubab ravi suure hulga erinevate haiguste vastu või lubatakse lihtsaid ja kiireid lahendusi aeganõudvate terviseprobleemide lahendamiseks,” rääkis Kingsepp.

Ametlikult sellised niinimetatud ravimid kuskil registreeritud ei ole ja näiteks netiotsing viib vaid tootjafirma lehele. Sisuliselt on tegemist ebaraviga. 

“Kindlasti tasub meeles pidada tõsiasja, et ebaravi teenused ja preparaadid ei tugine kunagi teaduslikele uuringutele ega katsetele, mistõttu on tegemiste õnnemänguga, millest võidab vaid selliste teenuste/preparaatide müüjad,” rõhutas terviseameti meedianõunik.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.