Eesti aitab Ukraina võitlejaid ja nende lähedasi psühholoogilise esmaabiga

Sõjaolukorras muutus vajadus professionaalse psühholoogilise abi järele kriitiliselt oluliseks.Foto: Shutterstock

Eesti vaimse tervise spetsialistid aitavad lähema aasta jooksul Ukraina võitlejaid ja nende lähedasi, pakkudes peredele psühholoogilist esmaabi ning korraldades vaimse tervise nõustamiskoolitusi Ukraina tervishoiuasutustele. 

Eesti ekspertide esimene visiit Ukrainasse toimub juulis. „Projekti raames korraldame erialaseid koolitusi ja teabepäevi kokku 200-le Ukraina tervishoiuspetsialistile ja kõrgkoolide õppejõududele. Samuti nõustavad Eestist pärit vaimse tervise spetsialistid Ukrainas kohapeal psühholoogilise traumaga peresid,“ räägib MTÜ Eesti meditsiiniekspordi klastri juhatuse liige Inge Suder projekti käivitumisest.

„Lisaks võõrustame 2023. ja 2024. aastal Ukraina spetsialiste Eestis, kus toimub osa projekti koolitustest,“ märgib Suder. Tema sõnul aitavad eestlaste eestvedamisel Ukraina tervishoiutöötajatele ja kõrgkoolide õppejõududele korraldatavad koolitused kaasa Ukraina tervishoiusüsteemi jätkusuutlikule toimimisele järgnevatel aastatel.

Põhja-Eesti Regionaalhaigla psühhiaatriakliiniku juhataja dr Kaire Aadamsoo selgitab, et projekti käigus Ukrainale antavad koolitused ja psühholoogiline esmaabi keskenduvad lahendustele, kuidas pärast traumaatilisi sündmusi olukorraga paremini toime tulla. „COVID-19 kriisinõustamine andis meie vaimse tervise spetsialistidele olulise kogemuse psühholoogilise esmaabi kui meetodi rakendamisel kriisiolukordades. Soovime anda panuse Ukraina sõjas kannatanud võitlejate ning nende lähedaste abistamiseks ja kaasa aidata Ukraina vaimse tervise valdkonna jätkusuutlikkusele,“ ütleb dr Aadamsoo.

Kriitiliselt oluline vajadus psühholoogilise abi järele

Ukraina teaduste akadeemia liige, rahvusvahelise arstide assotsiatsiooni esimees Karpaatia regioonis dr Oleksandr Marusyn sõnab, et tingimustes, kus toimub Venemaa ja Ukraina sõda, on rehabilitatsiooniküsimus Ukraina rahvusliku julgeoleku küsimus. “Psühholoogiline rehabilitatsioon on olulisel kohal militaarpersonali kaasaegses taastusravis, kuna sõjast põhjustatud stress on kroonilist päritolu ning sel on kalduvus aja jooksul järk-järgult halveneda,“ räägib ta.

„Täna on rehabilitatsioon vajalik mitte ainult sõjapiirkonnast naasvatele sõjaväelastele, vaid ka nende vanematele, abikaasadele ja lastele. Psühholooge on vaja nii ajutiselt okupeeritud aladel elavatele inimestele, rindealadel elanikele, riigisiseselt ümberasustatud isikutele kui ka neile, kellel on sugulased okupeeritud aladel. Ajakirjanikud, politseinikud, tuletõrjujad, ehitajad, elektrikud ja teised inimesed, kes pikka aega täidavad oma kutsetegevust peaaegu rindejoonel ehk äärmuslikes ja traumeerivates tingimustes, võivad olla potentsiaalsed rehabilitatsioonikeskuste patsiendid. Ukraina meditsiinitöötajate erialane koolitus selles valdkonnas on hädavajalik ja aitab Ukrainal sõda võita ning ületada kõik selle tagajärjed. Täname oma Eesti partnereid nende toetuse ja abistamise eest,” sõnab dr Marusyn.

Ukrainas on kuni viimase ajani väga vähe tähelepanu pööratud vaimse tervise valdkonna arendamisele. Sõjaolukorras muutus vajadus professionaalse psühholoogilise abi järele aga kriitiliselt oluliseks ning vaimse tervise valdkonna nõrk tase on oluliseks tervishoiusüsteemi kitsaskohaks. Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) andmetel kannatab üks viiest eelneva kümne aasta jooksul sõjasituatsioonis viibinud inimesest erinevate vaimse tervise häirete all alatest depressioonist, posttraumaatilisest stressihäirest kuni bipolaarse häirete ja skisofreeniani. Ukrainas on hinnanguliselt kuni 9,6 miljonit inimest ohustatud erinevatest psüühikahäiretest.

Projekti eesmärgiks on parandada läbi psühholoogilise esmaabi Ukraina võitlejate ning nende lähedaste vaimse tervise olukorda ning aidata koolituste ja praktika abil Ukrainal vaimse tervise kriisiga paremini toime tulla. Eestist on koostööprojekti kaasatud Põhja-Eesti Regionaalhaigla, Tallinna Tervishoiukõrgkooli ja Ida-Tallinna Keskhaigla eksperdid. Ukrainast on peamisteks partneriteks Karpaatia regiooni Rahvusvahelise Arstide Assotsiatsioon eesotsas selle juhi ja Ukraina Teaduste Akadeemia liikme dr Oleksander Marusyniga, Ivano-Frankivski Akadeemia eesotsas prorektor dr Oleg Bilousiga ning Ukraina kaitsejõudude meditsiiniteenistuse kolonel, Irpinsky sõjaväehaigla peapsühholoog Andriy Kikh.

Projekti toetab Eesti rahvusvahelise arengukoostöö keskus ESTDEV ning seda juhib MTÜ Eesti Meditsiiniekspordi Klaster, millel on pikaajaline koostöö Ukraina tervishoiuasutustega erinevate tervishoiuprojektide näol.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.