Jagatud mure on pool muret: vaimse tervise kohvikust ja sõbrapingilt leiad toetava kuulaja

Igal aastal võtab endalt Eestis elu umbes 200 inimest. Enamik suitsiidijuhtumitest on aga ennetatavad.Foto: Shutterstock

Reedel, 10. septembril on rahvusvaheline suitsiidiennetuspäev, mis juhib tähelepanu sellele, et enesetapud on ennetatavad ning me kõik koos saame selleks palju ära teha.

Tänavuse suitsiidiennetuspäeva juhtlauseks on: „Tegutsedes loome lootust!“. Sellest ajendatuna teeb MTÜ Peaasjad esmakordselt Eestis koostööd kohvikutega ning avab 10. septembril Tallinnas ja Tartus vaimse tervise kohvikud.

Nendes kohvikutes on kohal vabatahtlikud vaimse tervise esmaabi andjad, kes on valmis soovijatega vaimse tervise teemal vestlema. Seejuures läbisid ka mitmete kohvikute teenindajad selleks vaimse tervise esmaabi koolituse.

Vaimse tervise kohvikutes on ka lauasildid “Olen olemas”, millega inimesed saavad märku anda, et nad on avatud vestlusele võõra inimesega, on valmis kuulama ja toetama või vastupidi vajavad sel päeval tuge ja inimest, kes neid kuulaks.

Tuge leiad ka sõbrapingilt

Sõbrapink on 11-aastase Johanna algatus selleks, et lapsed leiaksid endale lihtsamini sõpru ja mängukaaslasi. Johanna loodab, et sõbrapingid jõuavad kõigisse Eesti lasteaedadesse ja koolidesse.

Suitsiidiennetuspäeva raames viiakse sõbrapingid avalikku ruumi. Need paigaldatakse Tallinna Telliskivi Loomelinnakusse, Tartu Aparaaditehasesse ja Raekoja Platsile.

Eestlased on küll tagasihoidlikud ning võõrastega suhtlemise osas skeptilised. Võib-olla ongi just sõbrapingile istumine hea moodus, kuidas anda märku, et vajan tänasel päeval endale vestluskaaslast või vastupidi, olen valmis kellegi teise jaoks olemas olema. 10. septembril pakuvad sõbrapinkide juures tuge Peaasi.ee vabatahtlikud.

Kust veel abi saab?

Kui tegemist on pakilise murega, pöördu nõuandeliinidele:

  • Lasteabi: tel 116111 (24h) või lasteabi.ee
  • Vaimse tervise nõustamise tugiliin: tel 660 45 00
  • Ohvriabi: tel 116006 (24h)
  • Eluliin: igapäevaselt kl 19–07 tel 6558 088
  • Hingehoid: tel 116 123 (24h)
  • Psühhiaatriakliiniku valvetuba Tallinnas: 6172 650 (24h)

Peaasi.ee meeskond on kokku kogumas ka inimeste lugusid ja kogemusi, mis on neil aidanud rasketel hetkedel edasi liikuda. Jaga endagi lugu siin.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.