Vägivald eskaleerub sageli suhtes aja jooksul, mistõttu on oluline seda märgata võimalikult varakult. Mida pikemalt vägivaldses suhtes olla, seda keerulisem võib olla ka sellest väljuda, sest väheneda võib nii usk iseendasse, paremasse tulevikku kui ka võimalus oma muret jagada. Valentinipäeva eel jagab kliiniline psühholoog Katrina Heinmets nõuandeid, kuidas lähisuhtevägivalda ära tunda.
Lähisuhtevägivald on igasugune vaimne, füüsiline või seksuaalne vägivaldne käitumine inimeste vahel, kes on parasjagu või on kunagi olnud lähedases suhtes. „Lähisuhtevägivalla näol on tegu süsteemse käitumismustriga, millega üks osapool püüab saavutada teise üle kontrolli, kasutades selleks vägivalda, hirmutamist, alavääristamist või muid allutavaid viise,” selgitas kliiniline psühholoog Katrina Heinmets.
Psühholoog märkis, et tülitsemist tuleb suhetes ikka ette ning see on normaalne ning turvalises suhtes osapooled ei karda oma erimeelsusi väljendada. “Lähisuhtevägivalla puhul tunneb aga üks osapool hirmu ning ei saa rääkida partnerite mõlemapoolsest vajaduste või seisukohtade väljendamisest, vaid tegemist on süsteemsese võimuvõtmisega teise üle,“ rääkis Heinmets.