Vaimne tervis

Vaimse tervise kuul saab ammutada tundetarkust – see aitab ennetada vaimse tervise probleeme

VATEKi tegevjuht Ott Oja (paremal) ja tervise-ja tööminister Peep Peterson suitsiidiennetuspäeval.Foto: Alan Proosa

Oktoobris tähistatakse Maailma Terviseorganisatsiooni eestvedamisel kõikjal maailmas vaimse tervise kuud. Selle foonil on Eestiski terve okotoobrikuu pühendatud tundetarkuse arendamisele.

Eestis pööratakse vaimse tervise ja heaolu koalitsiooni VATEK eestvedamisel oktoobris tundetarkusele rohkem tähelepanu. VATEKi juhi Ott Oja sõnul on tundetarkus ehk emotsionaalne intelligentsus üheks heaolu aluseks ja suurepärane abiline vaimse tervise probleemide ennetamisel.

„Oskus oma tundeid teadvustada ja juhtida aitab meil toime tulla elu loomulike väljakutsetega ning olla ka paremaks kaaslaseks oma lähedastele. Tundetarkuse õpetamine on paljude vaimse tervise praktikate fookuses ja seetõttu kutsun inimesi oktoobri kuus nendega tutvuma ja mõnest ka jäädavalt oma vaimse tervise tööriista tegema,“ rääkis Oja.

Tema sõnul peaks tundetarkuse arendamine algama juba maast madalast ja olema hariduse loomulik osa. „Nii mõneski olukorras võivad emotsioonid kergesti üle pea kasvada ja enda alla matta, seetõttu on hea olla teadlik oma emotsioonide dünaamikast ja iseloomust ning nende juhtimise võimalustest,” kirjeldas ta.

“Tundetarkus on võime jälgida iseenda ja ka teiste tundeid ning kasutada seda teadlikkust probleemide lahendamiseks, oma mõtlemise ja käitumise juhtimiseks,“ kutsub Oja kõiki oktoobris tundetargaks saama.

„Oleme VATEKi kogukonnaga, sealhulgas meie 42 liikmesorganisatsiooniga, teinud pikalt eeltööd, et oktoobris tõsta esile parimad võimalused vaimse tervise eest hoolitsemiseks, mida Eestis tegutsevad inimesed ja organisatsioonid pakuvad. Ühelt poolt võimaldab see inimestel saada aimu vaimse tervise valdkonna võimalustest ning teisalt leiavad meie liikmesorganisatsioonid tee abivajajateni,” tutvustas Oja.

Terve oktoobi jooksul on võimalik osaleda erinevatel sellele teemale pühendatud sündmustel, mis on kõik leitavad kodulehel vaimsetervisekuu.ee. Keskkond täieneb pidevalt uute sündmustega ja suurem osa kuu sündmustest on kättesaadavad tasuta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.