Hea uudis lühinägelikele: prillidest vabanemine  on võimalik lõikevaba laserprotseduuri abil

KSA Silmakeskus teostab põhjalikke nägemisuuringuid.Foto: KSA Silmakeskus

Paljude inimeste jaoks on prillid igapäevane vajadus, kuid samas ka ebamugav koorem. Olgu see sportimine, ujumine või lihtsalt igapäevased tegevused – prillikandmine võib piirata vabadust. Õnneks on tänapäeva tehnoloogia arenenud sellisele tasemele, et prillidest ja kontaktläätsedest vabanemine on mitte ainult võimalik, vaid ka ohutu, kiire ja pikaajalise tulemusega. 

Miinusprillide kandjatele, kes soovivad nägemisteravust taastada, pakub KSA Silmakeskus kaasaegset laserprotseduuri nimega Flow. See on täiesti lõikevaba tehnika, mille eelised seisnevad paremas pikaajalises nägemise stabiilsuses ja kiiremas taastumises võrreldes traditsiooniliste meetoditega, nagu LASIK või Smile. Refraktiivkirurgia valdkonnas on Flow muutunud populaarseks, kuna protseduur tagab minimaalse riskiga täpse tulemuse.

Kuidas protseduur töötab?

Flow protseduuri teostab KSA Silmakeskuse silmaarst dr Ants Haavel, kel on refraktiivkirurgia valdkonnas rohkem kui 20-aastane kogemus. Ta on teinud üle 35 000 refraktiivse protseduuri ja viimased 14 aastat kasutanud ainult Flow meetodit. 

Dr Haavel selgitab: “Flow on pindmine protseduur, kus sarvkestale ei tehta lõiget. Laser lihvib sarvkesta pealispinda, eemaldades vaid õhukese kihi ja selle tulemusena vabaneb patsient lühinägelikkusest.” Protseduur kestab vaid mõne minuti, kusjuures laser töötab ühe silma kallal keskmiselt vaid 15 sekundit.

Kui patsient on sobilik, siis määratakse operatsiooni päev ja tehakse täiendavad ettevalmistused. Erinevalt traditsioonilistest meetoditest, mis lõikavad sarvkesta kihi, eemaldab Flow protseduur lühinägelikkust tekitava probleemi, lihvides vaid sarvkesta kaht pindmisemat kihti mikromeetri täpsusega.

See tehnika võimaldab korrigeerida ka õhemaid sarvkesti (kuni 450 mikromeetrit), mis teeb selle sobivaks laiemale hulgale patsientidele. Dr Haavel toob välja, et tänu tehnoloogia arengule kvalifitseerub protseduurile ligikaudu 85% patsientidest, aga parimate tulemuste tagamiseks võtame protseduurile vastu vaid umbes 60 % soovijatest.

Silmauuringut teevad oma ala spetsialistid. Foto: KSA Silmakeskus

Esimene samm: silmauuring

Teekond protseduurini algab põhjaliku silmauuringuga, mille käigus hinnatakse patsiendi nägemisprobleemi ja silmade tervist. Kokku on sellele uuringul KSA silmakliinikus käinud üle 200 000 inimese. KSA Silmakeskuse optometrist Tiit Tammeniit selgitab: “Uuringu käigus hindame silmade üldist tervist ja mõõdame mitmeid olulisi näitajaid, sealhulgas silmade tugevust, sarvkesta paksust ja silmarõhku. Meie uuringud on valutud ja hõlmavad peamiselt vaatamist spetsiaalsete masinatega.”

Siiski ei kvalifitseeru kõik prillikandjad protseduurile. Sobivus sõltub eelkõige silmade tervislikust seisundist, aga ka patsiendi vanusest ja dioptritest. Lühinägelikkuse dioptrid peavad olema vähemalt -0,5 kuni -0,9 ja vanusevahemik jääma tavaliselt 18 kuni 45 eluaasta vahele.

Optometrist lisab: “Konsultatsioonil hindame ka seda, kas nägemine on olnud stabiilne. Kui miinus on olnud viimased aastad püsiv, võib protseduuri läbi viia.” Silmade uurimine on kiire ja mugav protsess, mis annab spetsialistidele vajalikku infot edasisteks sammudeks.

Protseduuri eelne ettevalmistus

Kui uuringutulemused näitavad, et patsient sobib Flow protseduuriks, antakse ettevalmistavad juhised. Tammeniit toob välja, et enne protseduuri on mõned piirangud: “Oluline on 10 päeva enne protseduuri vältida kontaktläätsede kandmist. Lisaks ei tohi paar päeva enne kasutada jumestusvahendeid ja pihustatavaid tooteid, mis võivad silma sattuda.”

Patsient saab juhised ja valmistub protseduuriks, mille käigus paigaldatakse pärast operatsiooni kaitseläätsed, et sarvkest saaks rahulikult paraneda.

Protseduuri päev

Flow laserprotseduur meenutab Tammeniidu sõnul pigem hambaarsti visiiti kui keerulist operatsiooni: “Patsient saabub kliinikusse, vaatab lühikest selgitavat videot ning seejärel alustatakse protseduuriga. Laser töötab vaid sekundeid ja kogu protsess kestab kõigest 10 minutit.” Kuna protseduur on täiesti lõikevaba ja valutu, on taastumine samuti kiire.

Patsientidel soovitatakse paar päeva pärast protseduuri kanda päikeseprille ning esimese nädala jooksul tuleb vältida silmade hõõrumist ning hoiduda saunast ja ujumisest. KSA kliinik annab kaasa kõik vajalikud ravimid ja juhised kiireks taastumiseks.

KSA Silmakliiniku optometrist Tiit Tammeniit julgustab kõiki prillikandjaid oma silmi regulaarselt kontrollima. Foto: KSA Silmakeskus

Taastumine ja järelhooldus

Pärast protseduuri hakkab nägemisteravus paranema järk-järgult. “Esimesed päevad on nägemisteravus sarnane -1,0 prilli kandva inimesega, kuid juba nädala pärast on nägemine tunduvalt selgem,” selgitab Tammeniit. Järelkontroll toimub seitsmendal päeval, mil eemaldatakse ka kaitseläätsed. Kui järgida kõiki järelhoolduse soovitusi, on tüsistuste oht minimaalne.

Elustiili piirangud kestavad vaid nädal aega ning järgida spetsialisti antud raviskeemi, mis sisaldab niisutavaid silmatilku ja põletikuvastaseid ravimeid. Vajadusel saab silmakliinikust ka haiguslehe. 

Miks valida Flow protseduur?

Flow protseduuri suurimad eelised seisnevad selle turvalisuses ja kiiremas taastumises. Kuna protseduuri käigus sarvkestale lõiget ei tehta, väheneb risk komplikatsioonideks. Lisaks annab KSA kliinik 7-aastase garantii, mis tähendab, et kui nägemine peaks selle aja jooksul muutuma, on kordusprotseduur vajadusel tasuta.

Dr Haavel rõhutab Flow meetodi kasulikkust: “Meie patsientide tagasiside on olnud erakordselt positiivne. 97% patsientidest leiavad, et see oli nende elu parim investeering, mis on aidanud neil vabaneda prillidest ja kontaktläätsedest.”

Silmauuringud KSA Silmakliinikus

Protseduuri eelne silmauuring

Iga edukas laserprotseduur algab põhjaliku silmauuringuga, et selgitada välja, kas patsient sobib protseduuriks. Selle käigus tehakse järgmised uuringud.

  • Sarvkesta paksuse mõõtmine: protseduur sobib enamikule inimestele, kuid oluline on hinnata sarvkesta paksust, kuna õhukesed sarvkestad võivad olla protseduuri vastunäidustuseks.
  • Silmarõhu mõõtmine: silmade tervisliku seisundi hindamine aitab tuvastada võimalikud silmahaigused.
  • Silmapõhja OCT-uuring: võimaldab avastada erinevaid kõrvalekaldeid, mis võiksid mõjutada nägemist
  • Olemasolevate prillide tugevuste mõõtmine: annab teadmise, kas kliendi nägemine on aja jooksul muutnud.

KSA Silmakliinikus pakutakse kolme peamist silmauuringut:

  • Protseduuri eelne silmauuring hindab patsiendi sobivust Flow protseduuriks, mõõdetakse silmade tugevust, sarvkesta paksust, silmarõhku jpm.
  • Laste silmauuring sobib kõikidele lastele vanuses 2.5-17 aastani. Paljud nägemisprobleemid on ennetatavad ja kergesti ravitavad, kui neid avastada võimalikult varases staadiumis.
  • Silma audit sobib täiskasvanutele, kes soovivad hinnata oma silmade tervist ja saada täpse ülevaate nägemisvõimest.

Kõik uuringud on valutu ja annavad põhjaliku ülevaate silmade seisundist.

KSA Silmakeskus

Tegevusluba nr: L04236

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.