Apteeker selgitab: milliste ravimitega ei tohi alkoholi kindlasti tarvitada?

BENU apteegi farmatseut Anton Ojamaa.Foto: Egert Kamenik

On üldtuntud tõde, et alkohol ja ravimid omavahel kokku ei sobi. Kuid millist mõju alkoholi tarvitamine ravimitele avaldab ning mida tasuks suvisel perioodil ravimite tarvitamise osas veel meeles pidada, räägib BENU apteegi farmatseut Anton Ojamaa.

Ravimi kohta jagab informatsiooni arst, farmatseut/proviisor või ravimi infoleht

Farmatseudi sõnul tuleb alkoholi kasutamist ravimite tarvitamise ajal kindlasti piirata – tavaliselt annab sellest patsiendile teada kas arst, farmatseut/proviisor, kes sellele võib viidata, või ravimi infoleht. “Üks põhjustest on see, et alkohol kahjustab magu, maksa ja neerusid. Mida väiksem koormus organismile, seda parem on, kuid alkohol on just see liigne koormus organitele, mis koosmõjul ravimitega põhjustab topeltkahjustust ehk lisakõrvalmõjusid,” selgitas ta.

Samuti võib alkohol ravimite toimet kas tugevdada või nõrgestada. “On väga oluline, et alkoholist hoidutaks ka potentsiaalse koostoime vältimiseks. Just seetõttu võib arsti ettekirjutatud raviskeem sattuda ohtu ja mõju olla vajalikust teistsugune, sest oodatavat ravimite toimet ei saavutata,” tõdes farmatseut. Nii võivad alkoholi tarvitamise tõttu hakata kõikuma vererõhu, kolesterooli, aga ka näiteks veresuhkru väärtused ning stabiilset seisundit Ojamaa sõnul lõpuks ei tekigi.

Lisaks võib alkohol kiirendada ja aeglustada teatud ainevahetusprotsesse. “Näiteks mõjutab alkohol maksa ensüümide töötamist, mis osalevad alkoholi ja ravimite lagundamisel. Samuti muudab alkohol ravimite imendumist, jaotamist ja väljutamist. Ka ravimid võivad alkoholi joovastavad toimet tugevdada.”

Teatud ravimitega tuleks olla veel ettevaatlikum

Ehkki alkoholist tuleks hoiduda igasuguste ravimite tarvitamisel, peaks farmatseudi sõnul olema erakordselt ettevaatlik antibiootikumide, immuunsupressantide ning (kesk)närvisüsteemi mõjutavate ravimitega nagu antidepressandid või ärevushäirete ravimid. 

“Eriti ohtlik on tarvitada alkoholi rahustite ja uneravimitega. Samas tuleb väga ettevaatlik olla ka närvi- või muu tugeva valu korral kasutatavate valuvaigistitega nagu ibuprofeen, aspiriin ja paratsetamool, eriti ettevaatlik veel tramadooli ja narkootilise toimega ravimitega,” hoiatas farmatseut.

Ojamaa ei soovita kindlasti koos tarvitada ka maoga seotud terviseprobleemide või epilepsia ravimite kasutamise korral. “Samuti pole alkoholi tarvitamine lubatud allergiavastaste ravimite korral,” lisas ta.

Alkohol lõdvestab lihaseid ja veresooni

Kuivõrd käesolev suvi on üllatanud palavate päevadega, tuleb ravimite tarvitamisel arvestada veel ühe olulise teguriga. “Kuna alkohol lõdvestab esimestel tundidel pärast tarbimist inimese lihaseid ja veresooni, peab arvestama, et vererõhuvastaste ravimite mõju on alkoholi tõttu häiritud, seda eriti suvisel ehk palaval ajal. Mitu tundi pärast tarbimist võib alkohol hoopis veresooni ja lihaseid ahendada ehk toonust tõsta, mis on ohtlik kõrge kolesterooli, veresuhkru ja vererõhu korral.”

Võib ka juhtuda, et isegi tervel inimesel võib alkoholi tõttu tekkida palaval päeval jõuetus, nõrkus ja pearinglus – see juhtub sageli põhjusel, et alkohol viib organismist vett välja. Seetõttu võib alkoholi tarvitamisel esineda tervisehäireid nagu südame arütmia, aga ka krambid. Seega tuleb enda enesetundele ja tervisele pöörama tähelepanu, seda eriti suvel, kui tarbitakse rohkem alkoholi,” rääkis ta.

Farmatseut Anton Ojamaa paneb südamele, et alkoholi tarvitamisel tuleks vältida veekogusid, autojuhtimist, lõkke tegemist, sest joobes olles need tegevused võivad viia tõsiste tagajärgedeni ja viia isegi surmani. “Kui öelda lühidalt, siis alkoholi tarbija suvel peab jooma rohkelt vett, vältima pikalt päikese all viibimist, olema kaugemal veekogudest, jääma seadusekuulekaks ning tarbima vitamiine ja mineraalaineid,” sõnas ta lõpetuseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.