Järjest sagenevate kuumalainete valguses tasub meelde tuletada põhitõed, kuidas kaitsta kuumuse eest enda ja oma lähedaste tervist. BENU apteegi proviisor Marget Raukas toob välja viis kõige olulisemat tegurit, millega saabuva kuumalaine eel kindlasti arvestada tuleks.
1. Jooge kindlasti vett
“Vesi aitab organismil taastuda ja dehüdratsiooni vältida. Janu korral tuleks eelistada lisanditeta joogivett, energia puudusel ja nõrkuse tekkimisel maitsestatud ning mineraalveesid. Laste veetarbimise vajadus on kordades sagedasem kui täiskasvanutel. Südame- ja neeruhaigetel tuleks seevastu tarbida vett mõõdukalt,” soovitas ta.
2. Riietuge heledasse, kandke peakatet ning päikeseprille
Avarad ja heledad riided lasevad kehal hingata ning peakate hoiab ära päikesepiste eest. “Katmata keha tuleb kaitsta päikesekreemiga, et hoiduda nahapõletuste ja ülekuumenemise eest. Silmade kaitsmine päikesekiirguse ning peegelduste eest vähendab nende väsimist ning ennetab muude ohtude eest. Ärge unustage laste silmi kaitsta, sest väike organism alles areneb ja vajab kasvamiseks palju energiat ning kaitset,” rõhutas proviisor.
3. Hoidke oma kodu- ja töökeskkond jahedana
“Kuumus vähendab tööjõudlust ning suurendab õnnetuste ohtu ning raskendab õppetegevust, võimalusel tehke rohkem puhkepause. Päevasel kuumal ajal hoidke aknad suletud, et kuumus sisse ei tuleks.” Samas on ka õhusaaste kõrgem, mis halvendab astmaatikute tervist. Kui õhutemperatuur langeb, siis võib aknad jälle avada.
4. Õues viibige hommikul ja õhtul
Keskpäevasel ajal tuleks väljasõite teha vaid vajadusel, sest kuumas autos või suure jahutamise korral tekivad terviseprobleemid, mis võivad kesta pikka aega ja süveneda – näiteks kurguvalu, nohu, köha või lihaste vaevused.
“Ülekuumenemise korral võtke jahedat dušši või tehke muid jahutavaid protseduure. Vankriga jalutades hoiduge seda paksu tekiga katmast, et vanker üle ei kuumeneks,” juhendas proviisor.
5. Veenduge, et teil oleks olemas ravimite ja esmaabivahendite tagavara
Palavate ilmade saabudes oleks hea veenduda, et kõik vajalikud esmaabitarbed ja ravimid on kodus kindlasti olemas. “Veenduge, et vajalike ravimite tagavara on piisav ning traumade ja õnnetuste korral vajalikud esmaabivahendid käepärast, samuti valuvaigistid, palavikualandajad ning allergiaravimid. Suhelge oma eakate sugulastega tavapärasest tihedamini ning hoidke silm peal naabritel ning sõpradel,” ütles Marget Raukas.