Sügisele omaselt karge ilm tekitab soodsad tingimused huulte lõhenemiseks. Kuidas huuli sügistuulte eest kaitsta ning millist abi saab apteegist, räägib BENU apteegi proviisor Jelena Karjagina.
Karge ilm esitab väljakutse
Karganina sõnul muutuvad huuled kuivaks ja katkiseks just karge ilma tõttu. “Ilm on niiske, külm ja tuuline ning huuled puutuvad karge õhuga pidevalt kokku,” selgitas ta.
Kuna kuiva huulenahka kiputakse kiiresti leevendama huulte limpsimisega, tuleks seda siiski vältida. “Mõni otsib tõesti kohest leevendust ja limpsib õues huules, kuid tegelikult raskendab see olukorda,” hoiatas apteeker. Samas ei paku leevendust ka koduselt soe sisetemperatuur. “Kütteperioodil muutub õhk kuivaks ja see soodustab omakorda ka naha ja limaskestade kuivust.”
Vahel võib huulte kuivus olla tingitud ka A-, E- või B-rühma vitamiinide puudusest. “Katkised suunurgad võivad viidata B-rühma vitamiinide puudusele, eriti B2-vitamiini puudusele. Kuid kauakestev probleem võib olla seotud ka bakteriaalse või seenhaigusega. Kui huuled ei parane, võiks pöörduda arsti poole,” juhendas apteeker.
Millist abi saab kuivade ja lõhenenud huulte vastu apteegist?
Apteegis on kuivadele ja lõhenenud huultele saadaval erinevaid tooteid. Huulte niisutamiseks kasutatavad tooted on reeglina palsamid, kuigi pakend võib olla pulgakujuline. “Palsamid hooldavad, toidavad ja pehmendavad huuli. Samuti leidub kreeme ja salve, mis on reeglina kas purkides või tuubides, ning tooteid naturaalsete komponentidega,” rääkis Karjagina.
Kevadel ja suvel, aga ka talvepuhkuse ajal peaks valima tooteid, mis sisaldavad SPF faktorit – seda põhjusel, et huuled on väga tundlikud päikese kahjulikule toimele. “Apteegis leidub tooteid ka eriti kuivadele, katkistele huultele, aga ka atoopilisele nahale ning nendele, kelle huuled on kuivad mõne ravimi kõrvaltoime tõttu,” märkis ta.
Katkiste suunurkade jaoks on olemas spetsiaalne kreem Lipskin, mille koostises on vitamiin B2, tsink ja allantoiin. “Mõnikord tekivad huulte limaskestale haavandid – ka selle jaoks on olemas paranemist soodustavad geelid.”
Just apteegis saadavalolevad huulepalsamid on kontrollitud koostisega tooted, mis sobivad ka tundliku, ärritunud või mõne nahahaiguse korral. “Kindlasti tasub apteekriga nõu pidada – ühiselt leiame sobiva ja toimiva lahenduse,” sõnas Karjagina lõpetuseks.