Üks olulisemaid nahahoolduse etappe on niisutamine. Rasuse naha puhul võib aga tekkida küsimus: kas seda on üldse vaja niisutada? Selgitusi jagab BENU kosmeetikakonsultant Kreete Põlme.
Peamine viga, mida sageli tehakse
Põlme sõnul on naha niisutamine kindlasti üks nahahoolduse olulisematest sammudest. “Niisutamine on oluline kõikide nahatüüpide jaoks, nii kuiva, normaalse, kombineeritud kui ka rasuse nahatüübi jaoks,” sõnas ta.
“Ekslikult arvatakse, et kombineeritud või rasune nahk ei vaja niisutamist, kuid see ongi peamine viga, mida tehakse,” ütles Põlme ning lisas, et just sobiva niisutaja kasutamine võib olla lahendus liigse rasuerituse vähendamisele.
Selleks, et niisutav kreem või seerum imenduks maksimaalselt, tuleb see kanda puhastatud nahale. “Kreemide ja seerumite imendumise tõhustamiseks võib neid kanda soojale niiskele nahale või näiteks kasutada pärast puhastamist järgmise sammuna termaalvett. Termaalvesi aitab samuti nahahooldustoodetel imenduda efektiivsemalt ning pakub nahale samal ajal lisahooldust,” rääkis kosmeetikakonsultant.
Koorimine eemaldab surnud naharakud
Põlme sõnul on aeg-ajalt tarvis ka nahka koorida. “Koorimise eesmärk on eemaldada surnud naharakud, mille tulemusel on nahk särav ja värske ning ka niisutavad kreemid ja seerumid imenduvad paremini,” ütles ta.
Kindlasti on hea teada, et koorimise sagedus ja toote valik peaks sõltuma nahatüübist ja -seisundist. “Kui nahk on väga kuiv või tundlik, soovitan kasutada väga õrnatoimelisi koorijaid, mis on ilma teradeta, ning sellisel juhul võiks nahka koorida näiteks üle kahe või kolme nädala,” rõhutas ta ja lisas, et liiga sagedasel koorimisel võib nahk hakata veel rohkem kuivama või ärrituda.
Ent kuidas võidelda pindkuivuse vastu?
Sügisperioodil esineb tavapärasest rohkem ka naha pindkuivust. “Pindkuiv ehk dehüdreerunud nahk tähendab, et naha pindmistes kihtides on vähenenud veesisaldus. Tegemist on tihti ajutise nahaseisundiga, mis võib esineda kõigil nahatüüpidel, sealhulgas ka kombineeritud ja rasusel nahal,” selgitas Põlme.
Pindkuiva nahka iseloomustab tuhm jume, ebamugavus- ning kiskumistunne, sügelus, samuti võib esineda ketendust ja punetust. “Selle põhjuseks on muutunud keskkonnategurid, peamiselt temperatuuri alanemine väljas ning tubase temperatuuri tõus,” märkis ta.
Naha veesisaldust mõjutab ka tuul. “Lisaks keskkonnateguritele soodustavad pindkuivuse teket stress ja väsimus, tubaka ja alkoholi liigne tarbimine, valed kosmeetikatooted ning mõningad ravimid,” tõi Põlme veel välja.
Ent millist hoolitsust pindkuiv nahk vajab? “Eelkõige õrnatoimelist puhastust. Soovitan kasutada näiteks õrna puhastusvahtu, -geeli või hoopis piima ja tooniku kombinatsiooni. Samuti võib pindkuiva nahka kergelt koorida, eelistatult ilma teradeta koorijaga, et vältida liigset ärritamist,” soovitas kosmeetikakonsultant.
Dehüdreerunud naha niisutamiseks ja pehmendamiseks sobivad kreemid, mis aitavad vähendada nahas veekadu. “Oluline on kasutada sellist kreemi vähemalt kaks korda päevas ja kindlasti pärast veega pesemist,” lisas ta.
Lisaks nahahooldusele on oluline juua piisavas koguses puhast vett, et vältida veekadu nahast. “Kindlasti soovitan pöörata tähelepanu kodukeskkonnale, näiteks võiks madala õhuniiskuse korral kasutada kodus õhuniisutajaid,” märkis Põlme.