BENU Terviseblogi

Talveapteek: kas kuum jook leevendab kurguvalu või mitte?

Kas kuum jook on kurguvalu puhul hea või halb?Shutterstock

Kui kurk valutab, joo kuuma teed — seda “sooja” soovitust kohtab erinevate vestlustes üsna tihti. Kuidas kurguvalu leevendada ning kas kuumad joogid on pigem abimeheks või teevad karuteene, räägib BENU apteegi proviisor Virge Sokk.

Apteegis leidub sobivaid preparaate

Proviisori sõnul on põletav kurguvalu kõige sagedamini põhjustatud ägedast viiruslikust hingamisteede põletikust. “Sageli võib kurguvalu põhjuseks olla ka angiin ehk kurgumandlipõletik,” tõi Sokk välja.

Kui reeglina kaob kurguvalu ise, siis tugevat kurguvalu tuleb mõistagi ravida. “Tugev kurguvalu võiks ravimisel leeveneda mõne päeva, maksimaalselt nädala jooksul,” rääkis ta. Ent mida siis ikkagi kurguvalu ravimiseks kasutada?

Proviisori sõnul leidub apteegis palju erinevaid preparaate, sealhulgas aerosoole, imemistablette, raviteesid, seespidiselt tarvitatavaid tilkasid ja nii edasi. “Tugeva valu korral võib võtta ka valuvaigistit,” märkis ta.

Kindlasti aitab valu leevendada ka kummelitee või soolalahusega kuristamine. “Samuti võib teha auru,” lisas ta.

Kuum jook võib teha karuteene

Sageli kohtab kurguvalu ravimisel eksiarvamust, nagu tuleks selle leevendamiseks juua mõnda kuuma jooki. Proviisor lükkab selle väite ümber ning soovitab seda kindlasti mitte teha, kuna see võib ravis teha kannapöörde.

“Kuuma vedeliku joomine ärritab limaskesta veelgi ning võib omakorda kahjustusi tekitada,” põhjendas ta. Seega võiks raviteid ja muid kuumi jooke tarbida kurguvalu korral leigelt, mitte kuumana.

Mida aga teha siis, kui kurguvalu ei õnnestu apteegis müüdavate preparaatidega ravida? “Kui esineb hingamisraskusi, inimesel on raske neelata või püsib kõrge palavik, tuleks pöörduda perearsti poole,” soovitas ta.

Kindlasti võiks arsti vastuvõtule minna ka siis, kui kurgumandlitel on katt või mädakorgid või kurguvalu pole nädala möödudes kuhugi kadunud või kui kurguvalu esineb tihti.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.