Higistamine ei lase elada? Sellele leidub tõhusaid abivahendeid

Kui primaarsel hüperhidroosil puudub selge põhjus ning see kipub tekkima teismeeas, vahel ka varem, siis sekundaarse hüperhidroosi korral tekitab liighigistamist mõni muu tervisehäda, näiteks kilpnäärme ületalitlus või südamehaigus.Foto: Shutterstock

Talvised olud panevad meie naha vastupidavuse korralikult proovile – et jõulude eel on sagimist ning kaubanduskeskustes käimist rohkem kui tavaliselt, on üsna tavaline, et paksude väliriiete all hakkab nahk kergesti higistama. Siiski võib teatud juhtudel tegemist olla ka liigse higistamise ehk hüperhidroosiga, mida õnnestub spetsiaalsete vahenditega kontrolli all hoida.

Higistamine võib olla märk tervisemurest

Ehkki higistamine on justkui midagi täiesti normaalset ja meie organismile omast, kannatab üks osa inimesi liigse higistamise all, mida nimetatakse teisisõnu hüperhidroosiks – erinevate uuringute kohaselt võib selle probleemiga hädas olla umbes 3% inimestest.

Et higi puhul on üheks kaasuvaks nähtuseks ebameeldiv lõhn, tekitab see sageli piinlikkust, seda enam, et sageli ilmuvad higistamisest rõivastele ka inetud laigud ja randid. Kuigi higistamises pole pealtnäha midagi halba, võib see viidata ka mõnele tõsisemale terviseprobleemile nagu teatud ainevahetushäired (diabeet, podagra), neuroloogilised või kasvajalised haigused. Samuti on higistamine omane menopausile või teatud ravimite tarvitamisele.

Inimeste seas leidub kaht eri tüüpi hüperhidroosi: kui primaarsel hüperhidroosil puudub selge põhjus ning see kipub tekkima teismeeas, vahel ka varem, siis sekundaarse hüperhidroosi korral tekitab liighigistamist mõni muu tervisehäda, näiteks kilpnäärme ületalitlus või südamehaigus.

Ent kas liigne higistamine on paratamatus või on sellega siiski võimalik tegeleda? Spetsialistide sõnul on ülioluline tegeleda higistamise algpõhjusega: et põhjused on sageli seotud eluviisi, stressi, valede rõivaste või menüüga, on esmatähtis veenduda, kas tegureid, mis higistamise esile kutsuvad, on võimalik muuta – sageli on palju abi naturaalsetest materjalidest valmistatud riiete kandmisest, stressi maandamisest ja toitumisharjumuste ülevaatamisest.

Mis on deodorant, mis on antiperspirant?

Kui algpõhjust ei õnnestu välja selgitada, ei pea higistamisega seotud ebameeldivustunnet siiski hambad ristis kannatama. Siin tulevadki appi igapäevase hügieeni asendamatud kaaslased ehk deodorandid ja antiperspirandid, mis on mõlemad suurepärased kaaslased higi vastu võitlemiseks. Küll aga peab tõdema, et inimestel kipuvad need sageli omavahel sassi minema.

Deodorandi peamine eesmärk on neutraliseerida higi ebameeldivat lõhna. Et aga tundlik nahk võib valiku tegemist raskendada, on Eucerinil 24-tunnise toimeajaga rulldeodorant tundlikule nahale, mis sobib muuhulgas ka deodoranditalumatusega hädas olevatele inimestele. Et deodorant ei sisalda alkoholi, säilitus- ega värvaineid, on seda katsetatud ka väga tundliku nahaga, atoopilise dermatiidiga ja kaenlaaluste ekseemiga inimestel ning toote tõhusus on iga probleemi puhul tõestatud. 

Antiperspirandi puhul on tegemist higi pärssiva vahendiga. Kuna eritub vähem higi, on kaenlaalused kuivemad ja lõhnavad palju vähem. Enamik antiperspirante sisaldab selliseid toimeaineid nagu alumiiniumklorohüdraat (ACH) ja alumiiniumkloriid (AC). Kuna AC-molekulid on väiksemad ja madalama pH-ga kui ACH-molekulid, liiguvad need sügavamale higinäärmete juhadesse ning sulgevad need kauemaks. Higistamise tõhusaks vähendamiseks piisab, kui kanda peale väike kogus antiperspiranti.

Eucerini tootevalikusse kuulub kaks antiperspiranti: kui 48-tunnise toimeajaga antiperspirant tagab higistavate kaenlaaluste korral kaitse kaheks ööpäevaks, sobib tundlikule ja äsja raseeritud nahale ning on värske lõhnaga, mis meeldib nii naistele kui ka meestele, siis liighigistamise all kannatavatele inimestele sobib kasutamiseks 72-tunnise toimeajaga ülitõhus antiperspirant pumppihustiga.

Nagu iga toote kasutamise korral, tuleb ka antiperspirandi puhul tutvuda kasutusjuhendiga. Nimelt võiks toodet kanda nahale hoopis õhtul. Hommikul võib end tavapäraselt ja muretult pesta, kuid siis pole tarvis deodoranti lisaks kasutada. Esimesel kolmel päeval tuleks antiperspiranti nahale kanda igal õhtul, aga kuna antiperspirandi kasutamise vajadus väheneb aja jooksul, saab kasutamist vastavalt vajadusele reguleerida – seega pole harv juhus, et edaspidi võib antiperspiranti kasutada vaid 1–2 korda nädalas, kuna see on higistamisega võitlemiseks piisavalt tõhus.

Antiperspirant on suurepärane vahend võitlemaks liigse higistamisega just kaenlaalustel. Ent peale selle võib hüperhidroos esineda ka teistel kehapiirkondadel või üle kogu keha. Sellisel juhul on soovituslik konsulteerida vastava spetsialistiga, kuna ravivõimalusi higistamise vähendamiseks leidub tänapäeval mitu ning üheskoos arstiga saab määrata juba spetsiifilisema raviplaani.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.