Ehkki suur hulk inimesi arvab, et päikesekaitsekreemi tuleks kasutada vaid siis, kui ees ootab pikk suvine päev rannaliival, kinnitavad erinevad uuringud, et just igapäevane päikesekaitsekreemi kasutamine aitab ära hoida paljusid ilu- kui ka hilisemaid tervisemuresid. Siin on sulle kolm üliolulist põhjust, miks tuleks päikesekaitsekreemi kasutada iga päev, sõltumata ilmast.
1. Päikesekreem hoiab ära naha enneaegse vananemise
Nahk on inimese suurim organ ning kaitseb igapäevaselt meie teisi elundeid erinevate välistegurite eest. Pidev UV-kiirgusega kokkupuude põhjustab aga fotovananemist ehk naha enneaegset vananemist. Selle vastu aga eksivad kahjuks paljud eestlased ning kuna tagajärg ilmneb alles aastate pärast, ei julgeta esialgu midagi kahtlustadagi.
“Kõige olulisem viga, mille rõhutamist ma ei väsi iialgi – regulaarne päikesekaitsekreemi mittekasutamine! Selle puhul eksitakse nii erinevatel viisidel. Arvatakse, et Eestis on vaja ninaotsale kreemi panna vaid rannas olles, sest ainult seal päike mõjub,” ütles esteetilise meditsiin õde Elli Maria Mäesalu.
Seega, kui sa arvasidki, et naha vananemine on paratamatus, siis tegelikult saad sa naha vananemise ennetamiseks väga palju ära teha, seda juba kohe ja praegu – miks muidu ilmuvad esimesed kortsukesed reeglina just nendele kehapiirkondadele, mis kõige rohkem päikest saavad?
Kanna nahale vähemalt SPF 30 kaitsefaktoriga päikesekaitsekreemi, seda iga päev, sõltumata ilmast. Väga mugav on näiteks nahale kanda Eucerini Hyaluron-Filler päevakreemi, millele on tõhus SPF 30 kaitsefaktor juba lisatud.
2. Isegi üks päikesepõletus mitmekordistab nahavähi riski
Liigne kokkupuude UV-kiirgusega võib kahjustada ka sinu naharakkude DNA-d ning see omakorda võib viia nahavähi tekkeni. On tehtud mitmeid teadusuuringuid, millest selgub, et nahavähi üht levinumat vormi ehk melanoomi annaks edukalt ära hoida, kui inimesed kaitseksid end päikese eest. Ligikaudu 80% nahavähi juhtumitest on põhjustatud just kahjulikust UV-kiirgusest – see on väga kurb ja tõsine fakt.
Veelgi enam: nimelt kolmekordistub nahavähki haigestumise risk isegi siis, kui päikesepõletus tekib nahale kord kahe aasta jooksul. Seetõttu on ülioluline kanda päikesekreemi endaga igapäevaselt kaasas ning seda iga 1,5 tunni tagant uuendada.
“Nahale jääb kõik meelde ning see väike viga, mis sai lapsepõlves tehtud, avaldub mõnikord alles paarkümmend aastat hiljem ehk siis, kui immuunsüsteem tasapisi nõrgemaks jääb,” nentis nahaarst Alina Brokk. Seega ei pruugi sa tehtud veast aru saada enne, kui on juba liiga hilja.
3. Jah, päike “võtab” ka pilvede tagant
Tõenäoliselt on sulle tuttav järgmine situatsioon: ärkad hommikul üles ning veendud õue vaadates, et täna päikest ei paista, vaid tuleb hoopis pilvine ilm. Paari tunni möödudes särab väljas aga lõõmav päike ning õhtul koju jõudes oled taaskord punetava naha võrra “rikkam”.
Ehkki inimesed arvavad sageli, et pilved kaitsevad päikese eest, ei takista need siiski inimsilmale nähtamatuid, kuid ohtlikke UV-kiiri – koguni 80% UV-kiirtest jõuab pilvedest olenemata maapinnale. See tähendab, et kuigi sa ei pruugi päikesepõletust tunda ega näha, on mõju nahale siiski olemas, seda ka pilvisel päeval.
„Inimsilmale nähtamatud UV-kiired kahjustavad nahka ning seepärast on väga oluline kasutada päikesekaitsekreemi, mis sisaldab kaitsefaktoreid nii UVA- kui ka UVB-kiirguse vastu. Nahk vajab kaitset aastaringselt, kõige rohkem aga muidugi kevadel ja suvel, mil päikese käes kõige rohkem viibitakse,” kinnitas laserraviarst Alexander Uskov.
Seega on ülioluline kasutada päikesekaitsekreemi, mis oleks nn laia spektriga – see tähendabki, et kreem kaitseb tõhusalt nii UVA- kui UVB-kiirguse vastu. Kuidas aga näeb välja päikesekaitse läbi UV-kaamera? Vaata lähemalt videost: