Uusaastalubadustega minnakse sageli alt: mis on püsiva edu saladus?

Et uusaastalubadused seekord vaid suusoojaks ei jääks, tasub meeles hoida mõned praktilised nõuanded. Foto: Depositphotos

Uusaastalubaduste andmine on inspireeriv ja kahtlemata ka motiveeriv komme, sageli juhtub aga sedagi, et lubadustest ei suudeta kinni pidada. Tihti on põhjus selles, et seatakse liiga ambitsioonikad või koguni ebarealistlikud eesmärgid. Näiteks võib soov “tahan kaalust alla võtta 10 kilo kuu ajaga” tunduda motiveeriv, aga tegelikult on see äärmiselt raske, kui mitte võimatu. Lisaks kahtlemata ka ebatervislik.

Veel takistab lubaduste täitmist ka motivatsiooni puudumine ja kehvavõitu planeerimisoskus. Kui lubaduse taga puudub konkreetne tegevuskava või arusaam, kuidas seda igapäevaelus saavutada, siis on lihtne näiteks tervisliku toitumise või trenniga alustada. Veelgi enam – paljud seovad eesmärgid ainult tahtejõuga. Tahtejõud aga on teatavasti piiratud ressurss – kui see saab otsa, on libastumine lihtne tulema ja nii naastaksegi vanade harjumuste juurde.

Kuidas teha tervislikest harjumustest eluviis? Edu võti on järjepidevus ja paindlikkus. Et uusaastalubadused seekord vaid suusoojaks ei jääks, tasub meeles hoida mõned praktilised nõuanded. 

Unista suurelt aga alusta väikestest sammudest.

Unistada tasub alati suurelt, sest julged eesmärgid sunnivad ka rohkem pingutama. Ehk soovid võistelda maratonil? Või koguni triatlonil? Kaotada mitte ainult 10 vaid lausa 20 kilo kehakaalust? Või lihtsalt nii palju, et mahtuda riietesse, mida sa kunagi armastasid, kuid mis nüüd riidepuul tolmunult ootavad, et saledamaks saaksid? 

Püsivuse, julgustuse ja lähedaste toetusega saad kindlasti lõpuks hakkama nii maratoni kui ka 25 kilo kaotamisega. Lisaks inspireerib ambitsioonikas eesmärk sageli teisigi sinu ümber. Tegelikult aga tasuks suured ampsud jagada väiksemateks suutäiteks – mõelda alustuseks suurelt ja siis kohe pisut väiksemalt. Väikesed sammud viivad sind lõppeesmärgini tõenäoliselt veidi mõnusat rada pidi. 

Et maratonini jõuda, sea esmalt eesmärgini näiteks 5 ja siis 10 kilomeetri jooksusammul läbimine. Kui soovid pikas perspektiivis kaotada 25 kilo, mõtle alustuseks, kuidas saaksid kehalt raputada 5 kilogrammi. Lisa päeva jooksul oma harjumuste hulka kas või 10 minutit liikumist või söö üks lisaportsjon köögivilju. Kui need väikesed sammud muutuvad loomulikuks, saad järk-järgult liikuda suuremate suunas.

Mõtle läbi, miks on muudatusi vaja

Eesmärke on alati lihtsam saavutada, kui oled endale nende vajaduse ära põhjendanud ja aru saanud, miks on vaja näiteks raha säästa, liikuda, süüa tervislikumalt. Kuni sa seda ei mõista, on oht kas naasta või jääda vanade harjumuste ja rutiinide juurde – puudub energiat ja tahe muutuste suunas liikuda. 

Seega – kui paned kirja uusaastalubadusi, võta aega ka nende päriselt läbimõtlemiseks. Nii suurendad eduvõimalusi, sest saad paika võimalikud plussid ja miinused, mis uue harjumusega kaasa tulevad. Vastasel juhul liigud justkui vastutuules ja on vähem tõenäoline, et koged edu.

Keskendu näiteks sellele, miks sa tahad tervislikumat eluviisi. Kas tahad rohkem energiat, paremat und või lihtsalt end paremini tunda? Kui sul on selge põhjus, aitab see keerulisematel hetkedel edasi liikuda.

Seosta uued harjumused igapäevaeluga

Uue harjumuse loomine on kergem, kui saad selle siduda olemasolevate tegevustega. Näiteks võid joogamatil venitada, kui vaatad televiisorit. Poodi või pakiautomaadist pakki tooma saad aga auto asemel ehk minna jala.

Keskendu protsessile, mitte tulemusele

Selle asemel, et keskenduda ainult eesmärgi saavutamisele (näiteks kaalulangusele), naudi protsessi. Leia liikumisviis, mis sulle tõesti meeldib või eksperimenteeri uute ja maitsvate tervislike retseptidega.

Ole enda vastu leebe

Kõigil on tagasilööke. Ka neil, kes pealtnäha saavutavad kõik justkui linnulennult ja suurema vaevata. 

Selle asemel et pidada tagasilööke  läbikukkumiseks, vaata seda kui osa õppimisprotsessist. Kui üks päev läheb plaaniväliselt, jätka järgmisel lihtsalt sealt, kus enne pooleli jäid.

Ära tee kõike üksi

Sõbra õlg kulub alati marjaks ära ja see kehtib ka lubadustest kinni pidamise puhul. Leia endale keegi, kes on seadnud sarnased eesmärgid. Sõber, lähedane või miks mitte sotsiaalmeediagrupp, mis toetab sinu püüdlusi. Jagatud kogemused ja vastastikune julgustamine aitavad hoida motivatsiooni üleval.

Uusaastalubadustest kinni pidamisel tuleb ette uskumatult palju libastumist, sest need on sageli liiga ebarealistlikud ja lootma jäädakse puhtalt tahtejõule. Tervislikest harjumustest eluviisi loomine vajab aga väikeste sammude astumist, protsessi nautimist ja mis veel tähtis – leebust enda vastu. 

Kui muudatused on järk-järgulised ja paindlikud ning tead täpselt, miks need on vajalikud, saab uutest harjumustest osa sinu elust, ilma et peaksid ennast selleks meeleheitlikult sundima. Ning muidugi ei tohiks midagi teha hambad ristis ja ainuüksi tahtejõu varal – proovi kõiges leida midagi, mis sulle rõõmu pakub – see on püsiva edu saladus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.