Joogatreeninguga eksperimenteerinud Ott: “Ma ausalt öeldes ei teadnud, millesse end tegelikult segan ja ehk oligi see hea.”

Joogaga tutvust teinud Ott hoiatab kõiki liigse enesekindluse eest. "Jooga võtab korraga käsile nii sinu jõu, tasakaalu kui ka venivuse ja seda nii, et kui üks neist alt veab, välistab see kohe nii mõnedki harjutused. Alusta seega aeglaselt ja jõukohaselt," annab ta nõu.Foto: erakogu

Meestekuuga koos lõppes ka Stebby eksperiment “Eesti mehe novembrikuu joogaga” ning on aeg teha kokkuvõtteid. Joogatrenniga tutvust teinud Ott (26) kirjutab, kas vaid pärast kuuajalist praktiseerimist on võimalik tajuda muutusi ja mida selline eksprompt ettevõtmine üldse annab. 

Enne edasi lugemist tasub heita pilk peale esimesele kirjeldusele treeningutest artiklis “Eksperiment trenniga: valetaksin, kui ütleksin, et läksin esimesse tundi ärevuseta – kujutasin ette, et olen täiesti saamatu, ja ega ma palju mööda pannudki“. 

Suhted soojendatud ja lips läbi? Või siiski mitte?

Kuigi eksperiment on finišis, ei tõmba ma pärast kolmenädalast ja kord nädalas Ashtanga Vinyasa joogaga suhete soojendamist tulevikus kohe kindlasti joogale kriipsu peale. 

Küsimusele, kas seatud eesmärgid said täidetud, võib vastuseks öelda, et enam-vähem ja hindele 4+. Vaatame kõik täpsemalt üle. 

Esimene ja lihtsaim eesmärk oli käia joogatunnis kolm korda nädalas – väikese erandiga loeme selle eesmärgi tehtuks. 

Saavutada hommikul varem ärkamise rutiin. Et sellest saab üks suuremaid ponnistusi, teadsin juba ette. Ja tuleb tunnistada, et kahjuks ei jäänud proovitud harjumus sajaprotsendiliselt mulle külge. Kuna rutiinide tekitamine võtab väidetavalt lausa mitu kuud, siis siin aitab ainult edaspidine järjepidevus. Kas mul seda jagub? Loodame. 

Kuigi ühtegi joogatundi ma maha ei maganud, siis seda tunnen küll, et hommikune trenn minu jaoks lähitulevikus normaalsuseks ei saa. Müts maha kõigi ees, kes suudavad varajastel tundidel end liikuma motiveerida.

Eesmärk kummutada arusaam, et jooga pole päris treening ja et ammugi pole see meestele. Kuidas siis sellega on? Pärast esimest tundi oli selge, et jooga on ka füüsiliselt aktiivsele ja treenitud inimesele korralik väljakutse. Lisaks saab joogatreeningu erinevate harjutustega endale ajada täpselt nii raskeks, kui ise soovid. Samamoodi võib seda teha nii lihtsalt kui vajalik. 

Hoiatan kõiki ka liigse enesekindluse eest. Jooga võtab korraga käsile nii sinu jõu, tasakaalu kui ka venivuse ja seda nii, et kui üks neist alt veab, välistab see kohe nii mõnedki harjutused. Alusta seega aeglaselt ja jõukohaselt. 

Füüsilise vormi parandamine. Täiesti tõsi. Kes ootab joogast suuri muskleid, siis küll need ka ajapikku välja hakkavad tulema, kuid füüsiline vorm ei tähenda vaid lihasmassi.

Enda keha joogamatil tunnetades, venitades ja pingutades jõuad väikeste saavutusteni, mis algul tundusid võimatud. Näiteks sirgete jalgade jalataldade puudutamine või hoopis kümned vinyasad ehk liikuvate üleminekute tegemine harjutuste (asanade) vahele, mis muutuvad ajaga üha lihtsamaks. Seega ma tundsin ennast juba pärast ühte kuud füüsiliselt tugevamana ning jõud ja venivus paranesid märgatavalt. 

Kogu kuu pidasin tundide kõrval ka päevikut, kus hindasin enda progressi ning panin kirja mõtteid ja emotsioone, et näha, kas Ashtanga Vinyasa joogal on peale füüsilise heaolu tõelest positiivne mõju ka vaimsele poolele nagu paljud räägivad. Enne eksperimenti mul selles osas palju ootusi ei olnud, aga tagantjärele lugedes mõistan, kui palju positiivsemalt ma pärast treeningut ennast tundsin või palju rõõmsamaid mõtteid mõlgutasin. Kui keha aktiivselt liikuma panna, siis vähemalt minu päeviku näitel aitab see tõesti ka mõtetel puhastuda, headel ideedel esile kerkida ja naljakal kombel kehal lõõgastuda. 

Selle ilmestamiseks ka väike katkend päevikust: “Parim tunne on siiski istuda pärast treeningut arvuti taha ja olla juba mõttelt puhanud, et uute ideedega tegeleda.”.

Trenn ja õppimine samaaegselt

Jooga näol ei ole tegemist lihtsalt keha virgutamise ja sirutamisega, sest näiteks hingamine on selle kõige juures täpselt sama oluline. Kui plaanid hakata kõike õppima iseseisvalt, siis varu kannatust ja kogu teadmisi targematelt, eelistatult mõnelt õpetajalt. 

Kokkuvõttes oli mul vaja 13 joogatundi (12 iseseisvat tundi ja ühte juhendatud rühmatundi) ehk täpselt ühte kuud, et saaksin enda arvates asjast piisavalt sotti ning baasasjadega hakkama ka koduses keskkonnas. 

Seega olen täiesti nõus oma õpetajate esimeses tunnis öelduga, et kui teha intensiivset eksperimenti või soov kiiresti õppida on suur, siis alla kolme korra nädalas ei ole mõtet trenni teha. 

Mina soovitan algajatel alustada ikkagi algajate kursusest, kus kõik üheskoos selgeks tehakse. Neid toimub mitmetes stuudiotes (joogastuudiod üle Eesti leiad Stebby keskkonnast SIIT) ning muidugi tasub kiigata ka SAMM stuudio tunniplaani. 

Kuna olin vastuvoolu ujuja ning alustasin ise hoopis individuaalsete tundidega, mitte koos grupiga, ei saanud ma muidu, kui pidin ära proovima ka ühe juhendatud Ashtanga Vinyasa jooga tunni. 

Naljakas oli pärast kõiki neid juhendamata ashtanga jooga tunde teha juhendatud tundi, mis tähendab, et õpetaja loeb praktikat ette ja kõik õpilased teevad selle järgi samaaegselt. Olin ju juba harjunud iseseisvalt omas tempos paberi järgi harjutusi tegema ja sellepärast lõi juhendatud tund kõik täitsa sassi. 

Saan aru, et selline hingamise ja keha koordinatsiooni kontrollimine ning juhtimine võtab veel omakorda mõnda aega praktiseerimist. Samas soovitan ma alustada siiski rühmaga ja üheskoos teiste uute nägudega, milleks on sissejuhatavad kursused väga head.

Uutmoodi kogemus, mida lihtsalt ei saa kahetseda

Lühidalt öeldes oli joogatamine minu jaoks uutmoodi kogemus, mis andis energiat, palju teadmisi ning valmistas heameelt. Nagu ma juba eelmises artiklis kirjutasin, siis ma ausalt öeldes ei teadnud, millesse end tegelikult segan. Ja ehk see oligi hea. Nullist ja ilma eelarvamusteta alustades oli lihtsam kõike omaks võtta ja pingutada. 

Kui kogu novembrile tagasi mõeldes vastata küsimusele, kas see kõik oli ka raske, siis vastus on, et tegelikult ei olnud. Meil kõigil on päevi, kus motivatsioon ja tuju pole trenni minekuks justkui “päris see” ja nii tuli ette ka mul. Iga kord siiski stuudiosse kohale minnes ja sealt lahkudes sain aga aru, kui õige otsus oli end ikkagi kohale sundida. 

Ainus takistus oma teel oled sina ise. Näiteks kui on vaja trenni jaoks kasvõi varem ärgata, kuid jaksu ei tundu olevat, siis proovi ikka. Selline oli vähemalt minu kogemus. Ja tegelikult on paljude asjadega nõndamoodi, et üle jõu ei käi mitte tegevus ise, vaid takistus on sinu mõtetes või teguviisis. Ja mõtteid ning tegusid saab ometi kohandada.

Minu sõnum pärast enda trennieksperimenti nii meestele kui naistele üle Eesti on see, et me kõik saame oma tervist ja heaolu mõjutada, et elada kauem ja tervemana. Alusta selle teekonnaga võimalikult vara, otsi endale sobivad aktiivsed tegevused, leia üles liikumisrõõm ning motivaatorid ja käi regulaarselt eksperdi või arsti jutul, et ükski mure sind kummitama ei tuleks. 

Mina proovisin Ashtanga Vinyasa joogat ning ei kahetse karvavõrdki, kuna tundsin, et mu heaolu paranes ning saan selle juurde alati tagasi tulla. 

Heaoluga saad algust teha Stebby abil. Leia oma heaolu rõõmuhetked 7000 teenuse hulgast Stebby keskkonnast SIIT.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.